Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шарл Мишел: Войната в Украйна даде нов тласък на разширяването на ЕС

29 април 2024, 23:15 часа • 1509 прочитания

„Нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. даде нов тласък на стремежа на ЕС да приеме още държави“. Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, съобщиха световните медии, сред които и Ройтерс.

Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана

Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия

Думите му дойдоха преди 20-годишнината от голямото разширяване на ЕС, при което се присъединиха бивши комунистически страни, както и средиземноморски острови като Малта и Кипър.

"20 години по-късно сме изправени пред подобно предизвикателство, защото е налице геополитически хаос, включително и заради войната на Русия срещу Украйна. И изправяйки се пред този хаос, геополитическата стратегия е да се обединим отново", каза Мишел, цитиран от БГНЕС.

Още: Шарл Мишел: Ако Европа иска мир, трябва да се готви за война

Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск

Той заяви, че страните, присъединили се към ЕС през 2004 г., са отбелязали нарастване на общия си БВП на глава от населението от около половината от средния за ЕС тогава до 80% сега.

Сред настоящите кандидати за присъединяване към ЕС са 6 балкански държави, Украйна, Грузия и Молдова. Украйна е най-големият кандидат за членство, с население от около 40 милиона души и голям селскостопански сектор. "Заради войната, започната от Русия срещу Украйна, има нов тласък, съживяване на стратегията за разширяване на ЕС", каза Мишел.

Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус

Още: Руски дрон удари автобус с пътници в Херсон

"Това е предизвикателство. Но каква е алтернативата? Алтернативата би била ужасна, безотговорна грешка от страна на ЕС", добави той и призова блока и страните кандидатки да извършат до 2030 г. реформите, необходими за ново разширяване.

Някои на Запад станаха критични към разширяването на ЕС на изток след години на вражди за либерално-демократичните ценности на блока с националистическите правителства в Полша и Унгария през последните години.

Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)

Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците

Още: "Никаква опозиция. Без свобода": Шарл Мишел поздрави Путин за избора му за президент

Богатите страни членки също така се опасяват да приемат голяма, сравнително бедна държава като Украйна, която би могла да изсмуче твърде много средства от хазната на ЕС. Но Мишел заяви, че печалбата ще бъде увеличаването на международното влияние на ЕС. "ЕС е една от трите основни регионални сили в света, заедно с Китай и САЩ. И с това ново разширяване идеята е не само да станем по-големи. Тя е и да бъдем по-влиятелни", каза председателят на Европейския съвет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес