Унгария съобщи на 23 февруари, че е подписала споразумение за закупуване на четири изтребителя "Грипен", произведени от шведската компания SAAB. Междувременно Будапеща най-накрая се готви да одобри кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО след дълго забавяне.
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Унгария остана последният член на трансатлантическия военен алианс, който се противопоставяше на историческата молба на Швеция за присъединяване, която тя подаде през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан, който миналата седмица отстъпи и заяви, че парламентът ще гласува ратификацията в понеделник, се срещна с шведския министър-председател Улф Кристершон. Премиерът на Унгария заяви, че е успял да "възстанови доверието".
Сделката за изтребителите
Унгария ще закупи самолетите и ще разшири свързания с тях договор за логистика, заяви Орбан. В момента Унгария наема самолети "Грипен" по договор, подписан през 2001 г.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
"Ние не само запазваме капацитета си за противовъздушна отбрана, но и ще го увеличим, което означава, че ангажиментът ни към НАТО ще се засили, както и участието ни в съвместните операции на НАТО", заяви Виктор Орбан на съвместна пресконференция с Кристершон, цитиран от "Ройтерс".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Шведският премиер каза, че приветства сделката. "Както знаете, а и аз знам, че не сме съгласни с всичко, но сме съгласни, че трябва да си сътрудничим, където е възможно", заяви Кристершон.
Сделката за изтребителите вече беше свързвана с допускането на Швеция в Алианса: Орбан изнудва Швеция - явно ще я пусне в НАТО в замяна на изтребители.
Днес SAAB съобщи в официалния си сайт, че е получила поръчка "Грипен"-и за Унгария.
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Унгария, Швеция и НАТО
Орбан, чието националистическо правителство поддържа тесни икономически връзки с Русия, неколкократно отлагаше ратификацията за приемане на Швеция в НАТО, като се позоваваше на недоволство от това, че Стокхолм критикува Унгария за постиженията ѝ в областта на върховенството на закона.
Кандидатурата на Швеция за членство в НАТО първоначално беше възпрепятствана и от Турция, която обвини Стокхолм, че подкрепя "терористични групи" - т.е. признатата за такава от Анкара Кюрдска работническа партия (ПКК).
Когато през юли турският президент Реджеп Ердоган даде сигнал, че ще пусне Швеция, САЩ заявиха, че ще продължат с прехвърлянето на изтребители F-16 на Турция след консултация с Конгреса.
Още: F-16 и F-35 за Турция и Гърция: САЩ слагат юзди
Орбан пак зове за мир в Украйна, но при чии условия?
Орбан, който отказва да изпрати оръжия на Украйна и многократно критикува западните санкции срещу Русия, по-рано в петък отново призова за прекратяване на огъня в Украйна.
Той също така подкрепи кандидатурата на Доналд Тръмп за президент на САЩ за изборите тази година. "Надяваме се, че сегашният президент ще си отиде, а президентът Тръмп ще се върне и ще е с развързани ръце, за да сключи мир", заяви Орбан по държавното радио.
Премиерът на Унгария добави, че примирието е "единственото решение", тъй като "Русия не може да бъде принудена да коленичи във военния смисъл. Този конфликт няма решение на бойното поле", каза Орбан, но отново не спомена при чии условия трябва да се постигне мир. Както знаете, формулата за мир на Володимир Зеленски изисква пълно изтегляне на руските войски от окупираните територии на Украйна, а диктаторът Владимир Путин би искал "замразяване" на войната в настоящото положение.
Още: Орбан: Украйна трябва да е буферна зона между Русия и Запада