САЩ клекнаха: Предоставената американска помощ няма да се включва в договора за полезните изкопаеми

28 април 2025, 13:08 часа • 2966 | прочитания

Украйна и Съединените щати са се споразумели да не включват предоставената по-рано военна помощ от Вашингтон в споразумението за редкоземните минерали. Това съобщи украинският премиер Денис Шмигал в канала си в Telegram. Той обобщи резултатите от посещението на украинската делегация в американската столица за пролетните срещи на Световната банка и МВФ, добавяйки, че визитата е била натоварена и изпълнена с редица преговори с ключови финансови институции, включително МВФ, Световната банка и ЕБВР.

Споразумението е било обсъдено с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, пише Шмигал и подчертава, че Украйна използва като консултант по договора юридическа кантора, така че условията да бъдат изгодни и за двете страни.

"Правни екипи работят по документа. Постигаме добър напредък. Основното е, че ясно сме определили червените си линии. Споразумението трябва да е в съответствие с европейските ангажименти, а също така да не противоречи на Конституцията и законодателството на Украйна. То трябва да бъде ратифицирано от Парламента. Постигната е договореност, че документът няма да включва помощта, предоставена преди подписването му."

Още: Украйна ще получи 100 милиона евро в рамките на Ukraine Facility

Припомняме, че американският президент Доналд Тръмп първоначално настояваше Съединените щати да получат 500 милиарда долара от сделката с минералите на Украйна в замяна на американската помощ, предоставена по време на тригодишната война. По-късно той заговори за сумата от 350 милиарда долара, които САЩ били, според него, предоставили на Киев като помощ. Украинският президент Володимир Зеленски отказа да се съгласи с тази сума. Той подчерта, че Украйна е получила само около 100 милиарда долара, но не е длъжна да ги върне, тъй като цялата помощ е била безвъзмездна. С тези аргументи Зеленски отказа да подпише два проекта на споразумението, предложени от администрацията на Тръмп, като заяви, че условията са твърде сурови. Според The New York Times тези условия са включвали не само отказ на Киев от минерали, но и от приходи от петрол и газ, плюс приходи от пристанища и друга инфраструктура - в размер на вече посочената сума от 500 милиарда долара. Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна

От замразените руски активи Украйна вече е получила 50 млрд. долара

Други резултати от срещите, според доклада на министъра, е, че Украйна ще продължи да получава подкрепа от партньорите. "Финансирането за 2025 г. е напълно осигурено, включително покриване на дефицита от 39 милиарда долара с помощта на международни партньори. Вече има частични споразумения за 2026–2027 г., като основните източници са: програмата на МВФ, финансовият инструмент Ukraine Facility и приходите от замразените руски активи. Продължаваме активно да работим по привличането на нови ресурси", пише Шмигал.

Специално по отношение на замразените руски активи, той допълва, че Украйна вече е потвърдила приходи от 50 милиарда долара от тях, които се използват  за бюджетни нужди, военни разходи и бързо възстановяване на страната.

Още: Руските пари работят за Украйна: Великобритания с важен принос

"Но нашата цел е пълна конфискация. В допълнение към конфискацията, бе предложено и въвеждането на специално мито върху вноса на руски стоки, приходите от което да бъдат насочени към Фонда за възстановяване на Украйна. Това е икономически механизъм за репарации, който ни позволява да действаме, без да чакаме политически промени в Русия", пояснява той.

"Санкциите срещу Русия остават важен инструмент за натиск, тъй като агресорът непрекъснато се опитва да ги отслаби. Имаме разбирателство по този въпрос", пише още министърът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес