Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Саркози съди две медии заради пускането на записи от негови срещи

06 март 2014, 14:53 часа • 9619 прочитания

След като настоящият френски президент Франсоа Оланд си навлече неприятности с медиите заради любовна афера, бившият държавен глава на Франция Никола Саркози и съпругата му Карла Бруни решиха да съдят френски издания. Причината - нарушаване на личното пространство.

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Двамата ще внесат жалба в парижки съд, след като френски медии разпространиха записи от разговори на Саркози, правени тайно.

Саркози и Бруни започват съдебната процедура, тъй като „не могат да приемат, че казани в личен разговор думи са били записани и разпространени без тяхно съгласие”, пише "24 часа".

„Защитата на поверителността на личните разговори е една от основите на демократичното общество”, заявиха адвокатите на семейството.

Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

Стенограми от частни разговори на Саркози, докато е бил начело на Франция в периода 2007- 2012 година, бяха публикувани от хумористичното списание Le Canard Enchaine и новинарския сайт Atlantico. От тях става ясно, че отношението на Саркози към някои министри е било пренебрежително. Те пък се възмущавали от факта, че на важните срещи присъствала и първата дама Карла Бруни.

Макар досега да са извадени доста малко разговори, журналистите твърдят, че разполагат с хиляди часове от записи.

Записите са направени от бившия политически съветник на Саркози Патрика Бисон. Той твърди, че са били със служебна цел - искал да е сигурен в точността на казаното по време на срещите при президента. Бисон посочва, че появилите се в медиите записи са откраднати от него.

Дейността на Бесон като съветник на президента в момента се проверява от следователи.

Наблюдатели отбелязват, че Саркози ще трябва да преживее седмица, ако не и месец на неприятни разкрития. Това може да попречи на плановете му да се върне към политиката през 2017 година, когато в страната ще се проведат следващите президентски избори.

Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин

Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес