Самолетът на полския президент, който през април 2010 г. се разби край Смоленск, изобщо не имал право да излита, тъй като летището Смоленск-Северни не е било в полския регистър на действащите летища.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Това се казва в доклада на Върховната контролна палата на Полша, представен днес в полския Сейм, предаде РИА Новости. След катастрофата, в която загина президентът Лех Качински и още 95 души, авторите на доклада са анализирали действията на различни полски ведомства - от министерството на отбраната до Бюрото за охрана на правителството (БОП) - при организирането на полети на висши лица през периода 2005-2010 г.
Според доклада, ако всички процедури били спазени и е било проверено състоянието на летище "Смоленск-Северни", президентът е трябвало да бъде докаран в Смоленск от най-близкото голямо летище с хеликоптер.
Злополучният Ту-154 изобщо не е трябвало да изпълнява полет до летище "Северни". Основният извод на експертите е, че службите, отговарящи за полетите на ръководителите на страната, не са координирали действията си, в работата им е царяла бъркотия. Не е имало ясни процедури, а съществуващите не са били спазвани.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Всички проверени органи са получили незадоволителни оценки в доклада, който ще бъде обсъден в полския парламент. В момента заради катастрофата обвинения в небрежност са повдигнати само срещу бившия зам.-началник на БОП, но прокуратурата, която разследва катастрофата, каза, че кръгът на заподозрените е по-широк.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София