Светкавичната подкрепа за резултатите от референдума в Македония от страна на Европейския съюз и НАТО говорят за желание да се осигури ускореното вкарване на Скопие в Алианса, независимо от мнението на населението, а дългосрочно решение може да бъде намерено единствено от страните по спора, заявиха в понеделник от Министерството на външните работи на Русия, предава РИА Новости.
„Избирателната активност от 36,8% не позволява да се признае референдума за валиден (за това са необходими 50%) и недвусмислено свидетелства, че македонските избиратели предпочетоха да бойкотират грубо налаганите отвън решения на Скопие и Атина – водещи политици от страните-членки на НАТО и ЕС непосредствено участваха в осъществената пропагандистка кампания и без да се стесняват се бъркаха във вътрешните работи на тази балканска страна“, се казва в коментара на руското външно ведомство, цитиран и от "Фокус".
„Независимо, че две трети от населението на Македония не подкрепи споразумението от Преспа, резултатите от гласуването незабавно бяха приветствани от ръководството на ЕС и НАТО, както и от Вашингтон. Налице е стремеж да се осигури ускорено вкарване на Скопие в НАТО, без да се отчита мнението на македонския народ. Нашата принципна позиция остава непроменена: дългосрочно решение може да бъде намерено единствено от самите страни, без намеса отвън и изключително в рамките на правното поле с опора на широка обществена подкрепа. Договорът от Преспа явно не отговоря на тези критерии“, отбелязват от министерство.
При това в изявлението се отбелязва, че споразумението противоречи също на международното право и македонската конституция.
„Русия, в качеството си на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, внимателно следи развитието на ситуацията. Изхождаме от това, че в съответствие с точка 3 от резолюция 845 на СС на ООН, резултатите от преговорите между Скопие и Атина трябва да бъдат разгледани в СС на ООН“, констатираха от руското МВнР.