"В резултат на състоялите се преговори между Башар Асад и редица участници във въоръжения конфликт на територията на Сирия той е взел решение да напусне президентския пост и е напуснал страната, давайки указания предаването на властта на стане по мирен път. Русия не е участвала в тези преговори." Това пише в официално съобщение на руското външно министерство.
Без насилие
"Обръщаме се към всички, въвлечени страни с убедителен призив за отказ от прилагане на насилие и решаването на всички въпроси, свързани с управлението, по политически път", призовават още от МВнР на Русия.
От ведомството допълват, че Руската федерация е в контакт с всички групировки на сирийската опозиция и призовават към " уважение на мнението на всички сили на сирийското общество" и "незабавно организиране на преговори в Женева."
Руските военни бази
Руските военни бази на територията на Сирия се намират в режим на повишена бойна готовност. Към настоящия момент няма сериозна заплаха за тяхната безопасност, допълват още от руското външно министерство.
Полицейски час
Междувременно в Дамаск е обявен полицейски час - от 16:00 часа днес, 8 декември, до 05:00 утре сутринта.
Близкоизточният анализатор Руслан Трад твърди, че всички са били изненадани от това, което се случи в Сирия: "Институциите на сирийската държава ще бъдат наблюдавани от бившия сирийски министър-председател Мохамед Джалали до предаването им. В изявление лидерът на Хаят Тахрир аш-Шам забрани на бунтовническите сили в Дамаск да се приближават до обществени сгради и да стрелят във въздуха с идеята да се осигури "организиран преход". Знае се, че бунтовниците са извели Джалали от кабинета му и са го ескортирали до хотел "Четири сезона" в центъра на Дамаск". Трад добавя, че не се знае какво ще прави Иран, "Израел атакува противовъздушни установки в Южна Сирия, вероятно да се подсигури, че ПВО няма да попадне във вражеска сила. Израелската армия също така вече разположи единици в окупираните Голански възвишения по границата със Сирия, за да наблюдава отблизо динамиката на терен".
И не само те - въпросът е какво ще стане с редица договорки с режима на Асад. "Турция е голяма въпросителна. Фракциите на подкрепената от Турция бунтовническа Сирийска националната армия (СНА) са поели контрол над град Манбидж, източно от Алепо. Силите на прокюрдските Сирийски демократични сили (SDF) са се изтеглили. Те самите поддържат комуникация с бунтовниците, влезли в Дамаск, но пък СНА са друга тема - с тях се очаква ескалация.
Държавите в Залива, с изключение на Катар, също не са доволни. Те наивно смятаха, че Асад ще се откъсне от влиянието на Иран и поради тази причина се сближиха напоследък с режима му. За тях години на дипломация попадат в задънена улица.
За ЕС нещата са по-ясни, макар да е рано да се прогнозира. Мнозина сирийци ще се завърнат - вече го правят онези, които са в Турция и се очаква потокът от хора да се увеличи. Но сделките, които държави като Италия и Гърция правеха с режима на Асад, остават засега блокирани".