Малко са страните в света, където любовта към руснаците е така предана, както в България. Тя обаче съвсем не се дължи на общото съветско минало на двете държави, а на факта, че Русия е допринесла за освобождението на България от османците.
На тази рядка дружба би трябвало да се държи, но Мария Захарова, говорител на външнополитическото ведомство в Москва, си навлече гнева на София заради изказването си, че Червената армия е спасила от депортация българските евреи.
Това пише „Новие известия“, като коментар на създалото се напрежение между Москва и София и отбелязва, че поставя оценка "слаб две" на Мария Захарова.
Изданието посочва, че Захарова решила да реагира на антисемитския надпис, който се появи наскоро върху Паметника на съветската армия в София. Някой „отбеляза“ със жълта боя „столетие от ционистката окупация на България“. Местните жители разказват, че държавата няма средства за защита и охрана на паметниците, било то разположени и в центъра на столицата й. Но ето го и парадоксът – Москва харчи толкова пари за подкрепа на проруските обществени и политически сили в България, които биха били предостатъчни за поддържането на паметници.
Големият проблем обаче бе в солидната грешка, допусната от Захарова. Коментирайки акта на вандализма в София, тя отбеляза: „Това действие е особено цинично с оглед на това, че в годините на Втората световна война, благодарение на нашите войници, бе предотвратена депортацията на евреите от България и по този начин от сигурна смърт са спасени 50 хил. души“.
Уви, Захарова не е наясно, че заедно с Дания, България е била единствената страна в Европа, отказала да депортира своите евреи в концентрационните лагери на Нацистка Германия. Този епизод от историята е важна и чувствителна тема за българите, които се гордеят със защитата на евреите в годините на Втората световна война", отбелязва още руското издание, цитирано от агенция "Фокус".
Actualno.com припомня, че Българското външно министерство реагира с остър тон на изказванията на Захарова.
„Когато българските граждани са блокирали релсите пред влаковете към нацистките лагери на смъртта, когато представителите на българския политически, икономически и интелектуален елит са писали писма в защита на евреите, а висшите представители на Българската православна църква са заявили, че техните сънародници може да бъдат отведени само с тях, Червената армия се е намирала на хиляди километри от България. Министерството на външните работи на България подчертава, че подобни опити за промяна на историческите факти не спомагат за борбата с възраждането на антисемитизма, расизма и нетърпимостта, и за категоричното осъждане на нацизма и неговите съвременни проявления“.
Така Русия успя да внесе напрежение в отношенията с едни от най-близките си приятели в Европейския съюз, пишат в заключение от „Новие известия“.
Още реакции с адрес София
"Твърдението, че Червената армия е спасила българките евреи от изпращане в концентрационни лагери, е дълбоко непознаване на историята или опит за провокация. Не мога да гадая, но мисля, че България имаше адекватна реакция". Това каза президентът Румен Радев пред журналисти във връзка с думите на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова.
След военния ритуал в памет на загиналите герои от Първи и Шести софийски пехотен полк на Първа Софийска държавна дивизия, военният министър Красимир Каракачанов подчерта, че е несериозно да се правят спекулации със спасяването на българските евреи.
Впоследствие Посолството на Русия у нас разпространи позиция, в която се казва, че Руската федерация признава "неоспоримия героичен принос" на България в борбата с нацизма.