Самолетите, летящи над Балтийския регион, редовно изпитват затруднения със заглушаването на GPS сигнала, което може да се превърне в риск за безопасността на полетите. Смята се, че зад този проблем стои Русия. А проблемът вече е регулярен от началото на пълномащабната война, която тя отприщи срещу Украйна, през 2022 г.
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
Основно затрудненията са в района на руския анклав - Калининградска област, се отбелязва в материал на Politico.
По думите на Дейна Гауърд, президент на Фондацията за устойчива навигация и времеви контрол, тези руски атаки срещу "самолети, пътници и суверенната територия на страните от НАТО" са истинска заплаха като тя припомни случай от 2019 г., когато поради изчезване на сигнала пътнически самолет едва не се разби в планински склон.
Още: Литва: Нидерландия поставя Patriot по границите ни с Русия, за да ни защити
Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)
Агенцията за авиационна безопасност на ЕС (EASA) е запозната с проблема, но засега регулаторите казват, че проблемите с GPS не представляват риск за полетите.
Сигналите на пилотите обаче главоломно растат
Но информация на Европейската организация за безопасност на аеронавигацията сочи, че сигналите на пилоти, докладващи за прекъсване или спиране на GPS връзката през системата за доброволно докладване на инциденти EVAIR, постоянно се увеличават от 2022 г. насам.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Още: Мелони предлага дискусия със САЩ за митата (ВИДЕО)
"През първите два месеца на 2024 г. EVAIR регистрира значително увеличение на броя на сигналите - в абсолютни числа получихме 985 сигнала само за два месеца в сравнение с 1371 за цялата 2023 г.", казват от организацията.
Още: Половин Полша и Сувалският коридор останаха без GPS заради руски военни учения в Калининград
Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?
Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)
Също така през първите два месеца на тази година е имало почти 7 пъти повече инциденти, отколкото през първите два месеца на 2023 г.
Миналата неделя вечерта OSINT анализатор отбеляза в социалната мрежа X, че заглушаването на GPS в Балтийския регион е продължило цели "47 последователни часа, което е най-дългата серия досега", засегнала "1614 самолета", но действителният им брой може да се окаже по-висок.
"Абсолютно умишлени действия"
Още: Русия е заглушила сигнала на самолет на британските ВВС с министър Шапс на борда: Times
EASA засега не е успяла да потвърди, че смущенията се дължат на действия на Русия. От агенцията казват, че е много вероятно смущенията да са свързани с военен конфликт, като въздействието им върху гражданската авиация да е страничен ефект.
Но според Дейна Гауърд инцидентите са "абсолютно умишлени". Тя добавя, че "военната зона в Украйна е твърде далеч, за да може намесата в Балтийско море да се разпространи оттам", следователно смята, че това са отделни действия на Москва, които са напълно целенасочени.
Още: Столтенберг: НАТО засилва патрулите в Балтийско море след саботажа на Северен поток