Русия иска да започне нова газова война с Украйна, а украинските власт и трябва да предприемат действия по въпроса. Това предупреди изпълнителният директор на украинската държавна газова компания "Нафтогаз" Андрей Коболев в интервю за "Гласът на Америка".
Според Коболев руската държавна газова компания "Газпром" заема "неясна позиция" при преговорите за транзита на газ от Русия до Украйна, което предполага, че те умишлено протакват преговорите.
"Тяхната цел е да се създаде изкуствена криза, какъвто беше случаят през 2009 г. Криза, която ще им позволи да насърчават собствените си интереси. Кризата, за която говоря, която може да се случи през януари 2020 г., може да се нарече газова война и аз вярвам, че вероятността от нея е много висока", обясни Коболев, цитиран от Emerging Europe.
По-рано тази година шефът на "Нафтогаз" обяви, че Украйна се подготвя за пълно спиране на транзита на руски газ и е в процес на разработване на допълнителни хранилища за внос на газ от ЕС в случай, че не постигне споразумение с руската страна.
Тъй като украинските газови запаси са се увеличили до 9.4 млрд. куб. метра до април, "Нафтогаз" сега се стреми към капацитет за съхранение от 20 млрд. куб. метра.
Украинската компания подаде жалба до Европейската комисия заради предполагаеми антиконкурентни действия на "Газпром" на газовия пазар.
"В тази жалба ние представяме подробен анализ как заради "Северен поток-2", блокирането на виртуалния реверс, контрола върху компании на европейския пазар на газ, "Газпром" злоупотребява с доминиращото си положение и ограничава конкуренцията", написа търговският директор на украинската компания Юрий Витренко във Facebook.
По думите му удовлетворяването на претенциите на украинската компания ще позволят на Киев да "запази приходите си от транзита на таз", а също така да намали цената на вноса на суровината за страната.
"Това е бъде възможно, благодарение на това, че мощността на украинската газотранспротна система за транзита ще може да се използва от европейските купувачи на газ от "Газпром", които ще го получават на източната граница на Украйна, а също и от независими от "Газпром" компании, добиващи газ в Русия или купуващи ог от Средна Азия", посочва Витренко.