Млади момичета от Африка биват примамвани да идват в Русия, за да бъдат в крайна сметка принудени да сглобяват дронове "Шахед", които Руската федерация да използва срещу Украйна. Това показва материал на Associated Press (AP).
Още: Успешен украински удар по руски завод за ракети, потвърждения и за предишни удари (ВИДЕО)
Още: Украйна отново атакува Русия с дронове (ВИДЕО)
Става въпрос за жени между 18 и 22 години - те биват примамвани с онлайн програмата Alabuga Start: на уебсайта на програмата им се обещава обучение в Европа, безплатен самолет и работа в сектора на услугите и кетъринга, но това се оказва измама.
В крайна сметка младите жени биват карани да работят в икономическата зона "Алабуга", в Татарстан. В резултат те работят под постоянно наблюдение, обещанията за добра заплата и работа в сферата на услугите и кетъринга са лъжа, а им се налага да се трудят и използват химикали, които са опасни за кожата.
Още: Украински ракети поразиха руски склад с дронове "Шахед" в Краснодарски край (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 21.01.25 - Ще прави ли договорки Тръмп с Путин зад гърба на Киев?
Още: След заканите на Тръмп за митата: Европейският съюз е готов да защитава интересите си
"Съжалявам и проклинам деня, в който започнах да правя това", цитира AP една от жените. Заедно с чужденките там работят 15-16-годишни руски ученички от професионални училища, които също се оплакват от условията на труд.
Според експертни оценки, отт 29 юли насам около 95% от дроновете "Шахед" не са поразили видими цели в Украйна. Вместо това те падат в реките и полетата на нападнатата от армията на Путин страна, летят и падат дори на територията на Русия или Беларус. До юли около 14% от "Шахед"-ите са поразили цели в Украйна. AP пише, че една от причините за спада в качеството на дроновете може да е неквалифицираната работна ръка.
Още: Украйна отново атакува петролна база, която гори вече пети ден след предишно нападение (ВИДЕО)
Още: Украйна задържа генерали и полковник - небрежността им довела до руски пробив при Харков
Специалната икономическа зона "Алабуга" е създадена през 2006 г. за привличане на бизнес и инвестиции в Татарстан. След февруари 2022 г. тя се разрасна бързо и големи части от нея се преориентираха към военно производство.
Още: Путин поздрави Тръмп, бил отворен за диалог за Украйна (ВИДЕО)
Още: Пленен от Украйна севернокореец: Не знаех, че отивам на война, загубите ни са мащабни (ВИДЕО)