Трябва да се търсят законови решения по въпроса за кризата със зърното от Украйна, заяви в интервю за Диджи24 министърът на земеделието и развитието на селските райони на Румъния Петре Дая и допълни: “Тези решения не трябва да са мотивирани от желанието да имаме конюнктурен електорален капитал“.
Още: Мицкоски: Една държава от ЕС отрича македонския език, а всички мълчат
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
Ресорният министър напомни становището на Европейската комисия, че едностранна позиция е недопустима.
Попитан за конкретни мерки, които ще са от полза за румънските фермери, за да няма повече проблеми с износа на зърно, Дая отговори, че ситуацията е регулирана от Европейската комисия в диалог със страните от ЕС: „Ако бях комисия и държава, бих могъл да дам отговор относно краен срок, но не съм“, подчерта той, цитиран от БТА.
В сряда украинският министър на земеделието ще обсъди зърнената криза с румънски официални лица. Преговорите ще се проведат във Варшава.
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
На този фон Камарата на депутатите на Румъния обсъжда предложение за оставка на министъра на земеделието Петре Дая, внесено от Депутатите от опозиционните партии “Съюз за спасение на Румъния” и “Силата на десницата”. То ще бъде гласувано в сряда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
ОЩЕ: Не знаем, но не искаме: Оплакванията на зърнопроизводителите за украинското зърно
По-рано Полша и Унгария решиха да забранят вноса на зърно и други хранителни продукти от Украйна, за да защитят селскостопанския си сектор. България също обяви, че обмисля подобна стъпка, а Словакия блокира продажбата на зърно от Украйна, след като откри забранени в ЕС пестициди в партида украинска пшеница.
В петък министрите на земеделието на Румъния, България, Чехия, Полша, Словакия и Унгария проведоха видеоконферентна връзка, на която решиха да действат единно по отношение на зърното от Украйна. Европейската комисия квалифицира като "неприемливи" решенията на Варшава и Будапеща.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Премиерите на Румъния, Унгария, Словакия, Полша и президентът на България изпратиха съвместно писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което я молят за поредица от мерки за защита на вътрешните пазари.