Трябва да се търсят законови решения по въпроса за кризата със зърното от Украйна, заяви в интервю за Диджи24 министърът на земеделието и развитието на селските райони на Румъния Петре Дая и допълни: “Тези решения не трябва да са мотивирани от желанието да имаме конюнктурен електорален капитал“.
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Ресорният министър напомни становището на Европейската комисия, че едностранна позиция е недопустима.
Попитан за конкретни мерки, които ще са от полза за румънските фермери, за да няма повече проблеми с износа на зърно, Дая отговори, че ситуацията е регулирана от Европейската комисия в диалог със страните от ЕС: „Ако бях комисия и държава, бих могъл да дам отговор относно краен срок, но не съм“, подчерта той, цитиран от БТА.
В сряда украинският министър на земеделието ще обсъди зърнената криза с румънски официални лица. Преговорите ще се проведат във Варшава.
Още: Заради инат: Руската авиация остава трайно... на земята
Още: Задължителна военна служба и за жените: Предимства, слабости и къде я има
На този фон Камарата на депутатите на Румъния обсъжда предложение за оставка на министъра на земеделието Петре Дая, внесено от Депутатите от опозиционните партии “Съюз за спасение на Румъния” и “Силата на десницата”. То ще бъде гласувано в сряда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Терорът продължава: Руска балистична ракета уби най-малко четирима в Кривой рог (ВИДЕА)
ОЩЕ: Не знаем, но не искаме: Оплакванията на зърнопроизводителите за украинското зърно
По-рано Полша и Унгария решиха да забранят вноса на зърно и други хранителни продукти от Украйна, за да защитят селскостопанския си сектор. България също обяви, че обмисля подобна стъпка, а Словакия блокира продажбата на зърно от Украйна, след като откри забранени в ЕС пестициди в партида украинска пшеница.
В петък министрите на земеделието на Румъния, България, Чехия, Полша, Словакия и Унгария проведоха видеоконферентна връзка, на която решиха да действат единно по отношение на зърното от Украйна. Европейската комисия квалифицира като "неприемливи" решенията на Варшава и Будапеща.
Още: Рюте: САЩ ще продължат да бъдат част от НАТО
Още: "Новата Турция" и забравеното начало на Ердоган в политиката като реформатор
Премиерите на Румъния, Унгария, Словакия, Полша и президентът на България изпратиха съвместно писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което я молят за поредица от мерки за защита на вътрешните пазари.