Румънската армия ще получи правото да унищожава или да поема контрола върху дронове, които навлизат без разрешение в националното въздушно пространство, предвижда нов проектозакон, иницииран от Министерството на националната отбрана на Румъния и публикуван в сайта на институцията, съобщават местните медии.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Проектът, озаглавен "Закон за контрол на използването на националното въздушно пространство", беше публикуван от министерството днес. Бъдещият закон се отнася както за пилотираните, така и за безпилотните летателни апарати (дронове), посочва новинарският сайт Зиаре.
Още: Руски дрон навлезе дълбоко на румънска територия, обявиха въздушна тревога
Проектозаконът визира следните ситуации: изпълнение на неразрешен полет, отклоняване от предварително определения маршрут, прекъсване на работата на идентификационните устройства, изпълнение на полет в зони с ограничения, изпълнение на мисии за въздушно фотографиране без разрешение на Министерството на отбраната, както и "ако безпилотен апарат изпълнява полет, чрез който сериозно и непосредствено застрашава" мисиите на Министерството на отбраната или на институциите на подчинение на Министерството на транспорта в съответната зона, отбелязва телевизия Диджи 24.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Срещу летателните апарати с пилот на борда, които "използват без разрешение националното въздушно пространство", Министерството на отбраната може да предприеме следните мерки: определяне на позицията, радиовръзка и идентифициране; изпращане от земята на информации и инструкции към пилота/екипажа; прехващане на летателния апарат, ако продължава да използва без разрешение националното въздушно пространство; предупредителен огън от страна на самолетите-прехващачи; унищожителен огън от страна на самолетите-прехващачи; унищожителен огън от страна на наземните съоръжения на противовъздушната отбрана.
Още: Израел свали 5 дрона над Средиземно море, най-голямото летище в страната спря излитанията
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Използване на унищожителен огън срещу чуждестранен летателен апарат с пилот на борда се предвижда в следните случаи: извършване на въоръжено нападение на/от територията на румънската държава; извършване на маневри за благоприятно позициониране за осъществяване на нападение; отговор чрез агресивни маневри или огън на подадените инструкции, команди или сигнали.
Новият проект предвижда също силите и самолетите на НАТО, намиращи се на мисии на територията на Румъния, да могат да свалят подобни самолети, отбелязва телевизията.
Още: Пентагонът потвърди: Неизвестни дронове са летели над военното летище във Вирджиния
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
По отношение на дрон, който навлезе без разрешение във въздушното пространство на Румъния, проектът уточнява, че летателният апарат "може да бъде унищожен, неутрализиран или полетът му може да бъде поставен под контрол", информира Зиаре. Относно унищожаването на дрона се посочва, че това е "последното възможно решение" и че унищожаването ще се извършва, като се има предвид "приоритетът на опазването на човешкия живот".
В проекта се отбелязва, че срещу безпилотните системи могат да бъдат предприети два вида мерки: "некинетични", които предполагат засичане на дрона, поемане на контрола или неутрализирането му чрез деактивиране на функциите за командване, контрол или комуникации, и "кинетични", като имобилизиране или унищожаване на безпилотния апарат.
Още: Франция ще достави дронове-камикадзе на Украйна (ВИДЕО)
Решението за откриване на огън за унищожаване на летателен апарат със или без пилот, който използва незаконно националното въздушно пространство, трябва да бъде одобрено от лице със съответните правомощия, което ще бъде посочено с решение на Върховния съвет за отбрана на страната.
Ако чуждестранен военен летателен апарат атакува самолет-прехващач, решението за откриване на огън се взема от пилота или от ръководителя на формацията от самолети-прехващачи.
Инициаторите на проекта посочиха, че "на фона на военните действия в близост до границата с Украйна имаше редица случаи на нарушаване на националното въздушно пространство и в резултат на това - откриване на фрагменти от дронове на територията на страната, подобни на използваните от руските сили в рамките на агресията срещу Украйна".
Още: Руски дъжд от дронове "Шахед" върху Украйна*