Проблемите с ремонта на германското военно оборудване, доставяно в Украйна, са сериозни и не са тайна и за германските политици. Но проблемите със западното оръжие са поголовни и не касаят само германското, но и оръжията от всички съюзници.
Още: Гърция дава ракети за ПВО на Украйна
Още: Мъск пак призова да се гласува за "Алтернатива за Германия"
Понякога до 2/3 от германските гаубици са временно неизползваеми
Въпреки добрите оценки на немските гаубици Panzerhaubitze 2000 (PZH2000) от страна на украински бойци ("Оценявам оръдието като най-доброто, най-точното. А по отношение на защитата на личния състав – като най-силното", казва, например, един от тях, Богдан Нагай) налице е голям проблем с повредите по тях заради интензивната експлоатация.
Още: Ефектът от далекобойните удари: Русия трудно използва вече най-страшното си оръжие
Най-чести са софтуерните повреди, прегряване на блоковете за управление, счупени цевни устройства. Поради това понякога до две трети от германските гаубици са временно неизползваеми, пише DW. Дори онези неизправности, които украинците могат да отстранят на място, като например смяна на цевите, не се ремонтират дълго време поради липса на резервни части - понякога забавянето е между два и шест месеца.
Още: Копнеех за нея, но мислех, че никога няма да ме вземе: Олаф Шолц откровено за жена си (СНИМКИ)
Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали
Защо ремонтът отнема толкова много време, когато тези оръжия са критично необходими на фронта? Събеседниците на изданието нямат отговор - предполагат, че "може някъде някой да не се е разбрал с някого, да има затруднения с доставките или самите германци да нямат тези резервни части".
Абсурд - гаубиците са неизползваеми повече заради липса на резервни части отколкото заради вражески огън
За политиците в Германия проблемите с ремонта на оборудването, доставяно в Украйна, отдавна не са тайна. "Абсурдно е, но в момента повече оръжейни системи се извеждат от употреба поради липса на резервни части, отколкото поради вражески огън", оплака се ръководителят на комисията по отбрана на Бундестага Маркус Фабер в интервю за BILD през септември. Оттогава проблемът очевидно остава болезнен, въпреки че има известно развитие.
Още: Зеленски към Алиев: Русия трябва да даде ясни обяснения за сваления самолет
Още: Начело с президента: Хиляди излязоха в цяла Грузия на протест „Верига на единството“ (ВИДЕО)
В началото на октомври производителят на гаубици - френско-германският отбранителен концерн KNDS - откри дъщерно дружество в Киев, което трябва да подобри координацията с държавните институции и украинските ремонтни предприятия. "Създаването на KNDS-Украйна трябва да направи украинската индустрия способна да ремонтира и обслужва такива системи, произведени от KNDS, като Leopard 1 и 2, CAEASR, AMX10 RC, Panzerhaubitze 2000 и противовъздушната установка Gepard", се казва в прессъобщението на концерна. Освен това KNDS-Украйна ще произвежда 155-милиметрови артилерийски снаряди, както и резервни части.
Още: „Газпром“ спира износа на газ за Молдова от 1 януари
Още: ЕС иска бързо и независимо разследване на самолетната катастрофа
Според украинското министерство на отбраната създаването на съвместни предприятия в Украйна е ключово за ускоряване на ремонта на западното оборудване. Наред с това се провежда интензивно обучение на техници. Германия също така помага за оборудването на сервизите и предоставя големи специални автомобили за транспортиране на повредената техника.
На повърхността излязоха редица недостатъци на западната отбранителна индустрия
В условията на войната станаха ясни много недостатъци в организацията на европейската отбранителна индустрия, твърдят събеседниците на DW при условия на анонимност. По-специално, проблемът с бързото износване на цевите на гаубиците, който се влошава от недостатъчната стандартизация. Оказва се, че не всички производители, дори и в рамките на ЕС, сертифицират продуктите си за всички основни видове оръжия. "Украинците използват всички 155-милиметрови снаряди, които могат да намерят, на германските гаубици. Но поради липсата на сертификати, не всички от тях могат да бъдат използвани на Panzerhaubitze без риск за оборудването", критикува един от събеседниците.
Още: Много шум, малко полза: Украйна още търси решителна западна помощ (ОБЗОР - ВИДЕО)
Бюрокрацията и военния Шенген
Въпреки че значителна част от ремонтните дейности се концентрират вече в Украйна, остава още един голям проблем, който забавя възстановяването на оборудването - бюрокрацията.
"За да изпратите, да речем, резервни цеви за гаубици или други резервни части, които се чакат в Украйна, в Германия трябва да получите лиценз за износ за всеки артикул военна продукция. Вместо със седмици, процесът се проточва с месеци", оплаква се представител на една от отбранителните компании в разговор с DW. Той припомня, че от индустрията очакват с голямо нетърпение въвеждането на "военен Шенген", което наскоро беше инициирано от канцлера Олаф Шолц.
Става въпрос за хармонизиране на законодателството на страните от ЕС по такъв начин, че при специален военновременен режим в рамките на общността да действа опростен режим на лицензиране, което да ускори максимално транспортирането на оръжия и компоненти между страните от ЕС - без лицензии за износ в сегашния им вид. "Това трябва да се превърне в приоритетна задача за новия еврокомисар по отбраната Андрус Кубилюс. Важно е Украйна да стане част от този "военен Шенген", подчертава източник от една от германските оръжейни компании.
Още: Западните колебания ще струват още един ценен стратегически град на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Ремонтът продължава почти година и създава много трудности на бойното поле
Докато не се появи военният Шенген, всяка гаубица или друга единица европейска военна техника, която трябва да бъде изнесена в страните от ЕС за сложен ремонт, няма да е на разположение на бойците за месеци наред.
"Тъй като Украйна не е член на ЕС, трудностите възникват още на етапа на преминаване на митническите процедури на границата", обясняват запознати експерти. Когато повредените Panzerhaubitze 2000 биват откарани в ремонтна база в Словакия, те остават там за почти година ремонт, казва артилеристът Богдан Нагай. Той се оплаква, че недостигът на различни видове артилерийски системи, утежнен от продължителните ремонти, причинява много проблеми на бойното поле. Не само заради постоянното превъзходство на руснаците в артилерията, но и поради необходимостта да се "запушват дупки" в отбраната чрез постоянно преместване на оборудване между различните участъци на фронта. "Непрекъснатото движение на оръжия е опасно както за тях, така и за персонала. Но ние нямаме избор", признава Нагай.
На украинците се налага да се справят със собствени сили и с много изобретателност
При това трудностите при ремонта се отнасят за всички западни оръжия, не само за германските. И проблемите касаят не само тежко, но и стрелково оръжие. "Полски автомати лежат наоколо, защото няма резервни части", казва един от украинските военни, интервюирани от DW.
На украинците се налага да проявяват много изобретателност и да нагаждат различни резервни части вместо оригиналните. Но това е успешно само в случаите с нискотехнологични компоненти.
Един от събеседниците на изданието, който е техник в подразделение, воюващо в Донецка област, признава, че с помощта на доброволци е създал ремонтен цех в полеви условия. "За повече от две години изпратих за ремонт 16 американски минохвъргачки, само две от тях се върнаха ремонтирани. Затова се опитваме да правим каквото можем със собствени сили."