Правителството на Борис Джонсън разкри законодателните си планове в речта на кралицата. Те съчетават интервенционистката икономическа политика с откровено популистки ходове в области като свободата на словото, полицията и удостоверяването на избирателите. пише британският вестник The Guardian, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Путин се стреми да убие Зеленски преди Тръмп да поеме властта: Украински журналист
Още: Щурмовете с танкове стават самоубийствени за Русия: Загубите ѝ с числа и примери (ОБЗОР - ВИДЕО)
Обявявайки списъка на планираните нови законопроекти на относително минималистична церемония с едва 74 души в камарата на лордовете и голяма част от обичайната помпозност, кралицата заяви, че общата цел е да се „изравнят възможностите“ в Обединеното кралство.
„Приоритетът на моето правителство е да осигури национално възстановяване от пандемията, което да направи Обединеното кралство по-силно, по-здраво и по-проспериращо от преди“, каза тя. „За да постигна това, моето правителство ще изравни възможностите във всички части на Обединеното кралство, като подкрепи работните места, бизнеса и икономическия растеж и ще обърне внимание на въздействието на пандемията върху обществените услуги“.
Предложените 26 закона, представени в краткото обръщение на монарха, което правителството пише за нея, не съдържаха особени изненади. По-голямата част от мерките вече са в ход или са предварително обявени вече, коментира вестникът.
Още: Украйна атакува масирано с дронове Таганрог, където има руско военно летище (ВИДЕО)
Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)
Както се очаква, все още няма официален план за реформиране на социалните грижи, въпреки обещанието на Джонсън да го направи в първата си реч като премиер. В речта просто се казва, че предложенията за социалните грижи „ще бъдат представени в бъдеще“, без да са посочени подробности или срокове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия
Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската
Ще има законопроект за здравеопазването и грижите, който ще даде на министрите повече власт над здравната служба в Англия. Има и обещание за справяне със затлъстяването, лична цел на премиера, след като той обвини теглото си за сериозното си заболяване от Covid-19.
Поредица от законопроекти затвърждават централизирания и тромав за инфраструктурата икономически подход на Джонсън след Брекзит, който има за цел да задържи подкрепата на гласоподавателите в бившите лейбъристки центрове в Северна и Средна Англия.
В законопроекта за контрол на субсидиите ще бъдат определени нови правила за държавната помощ, за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура и за свързаност, включително изграждане 5G телекомуникационни мрежи.
Още: Украйна отмъсти за убити от руснаците 59 души с ракета на погребение
Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)
Ще има промени в законите за планиране, с намерение да улеснят жилищното строителство по-лесно, ход, целящ да създаде още милиони собственици на жилища сред консервативните избиратели.
Друг реверанс към избирателите в бившите лейбъристки региони би бил новият законопроект за продължаващо образование, който да внесе съществуващите предложения за подобряване на сектора и да даде шанс на хората да учат във всеки един момент от живота си.
Едно предложение, което се очаква да предизвика значителна опозиция, е законопроектът, който ще направи документ за самоличност със снимка задължителен за всички гласоподаватели на избори, което ще затрудни избирателите от по-уязвимите групи, които по-често не притежават необходимите документи.
Друга мярка ще отмени Закона за срока на парламента, като позволи на премиера да свика избори, когато реши.
Още един законопроект, определен от критиците като нелиберален, е законопроектът за полицията, престъпността, присъдите и съдилищата, който ще постави ограничения върху правото на протест и вече провокира поредица от демонстрации.
Законопроектът на Министерството на вътрешните работи, целящ да направи по-сложни молбите за убежище, ще обещава автоматично премахване от списъка хората, които са пристигнали във Великобритания, след като са пътували през безопасна страна, идея, която агенцията на ООН за бежанците заяви, че не отговаря на протоколите за бежанците.