Италия е в тежка криза. Здравната система се задъхва, лекари са на предела на силите си, а болници се превръщат в огнища на заразата от коронавирус. В същото време властите се опасяват, че реалният брой на заразените не е 64 000, а 10 пъти повече.
"Съотношението между един потвърден случай и 10 нерегистрирани случая е напълно правдоподобно", заяви ръководителят на италианската Служба за гражданска защита Анджело Борели в интервю за La Repubblica.
Той също не отрича, че след няколко дни броят на заразените в страната ще надвиши показателите на Китай.
От началото на епидемията в Италия са заразени почти 64 000 души, от които малко над 6 000 са починалите, а близо 7 500 са излекувани. В Китай, където вълната от инфекции почти спря, броят на заразените надхвърли 81 000, а 3 270 души починаха. В Италия е записан антирекорд, когато за един ден починаха почти 800 души.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 март
Здравната система в страната вече се задъхва под натиска на големия брой заболели от коронавирауса. Затова Италия търси съдействие от други държави. Китай вече изпрати медицински специалисти в Италия, а Германия обяви, че ще поеме лечението на 6-ма пациенти. "Италианското правителство ни попита преди няколко дни дали можем да помогнем, като се грижим за пациенти, за които Италия не може да се погрижи", обяви в понеделник премиерът на Саксония Майкъл Кречмер.
Лекарите в Италия: На края на силите си сме
В италианската болница "Оглио По" 25 от 90-те лекари са заразени с новия коронавирус, което увеличава натиска върху здравата система. Болницата се намира близо до Кремона, един от най-тежко засегнатите градове в Ломбардия. Те и здравните специалисти като тях почти сигурно разпространяват вируса, дори да не са го знаели преди да се нуждаят от лечение или да отидат в изолация, смятат експерти и лекарските профсъюзи. Ситуацията се изостря от факта, че преди месец не са имали достатъчно маски и ръкавици, съобщава БГНЕС.
"На края на силите си сме", каза лекарят Романо Паолучи - пенсиониран медик, който помага в болница "Оглио По". "Нямаме достатъчно ресурси и особено персонал, защото, наред с други неща, персоналът се разболява."
В Ломбардия, региона с най-много заразени и починали от пандемията, най-малко две болници са се превърнали в огнище на инфекцията. Медицинският персонал се заразил от пациентите, и така вирусът бил разпространен в техните общности преди въвеждането на строга карантина.
"Това е един от факторите, допринасящи за такова бързо разпространение на вируса", казва Джузепе Ремузи, директор на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри".
"Пациентите заразиха други пациенти и лекари, които след това излязоха и заразиха други", каза Ремузи.
В цялата страна 4268 здравни работници или 0,4 процента от общия брой, са били заразени с вируса до 20 март, сочат данни на Националния здравен институт.
По думите на Гуидо Маринони, ръководител на асоциация на общопрактикуващите лекари в Бергамо, освен в болниците, ситуяацията била много по-лоша в пенсионните домове, където са заразени 1464 здравни работници.
Ръководителят на правителствения кризисен щаб за борба с пандемията от коронавируса заяви, че Италия се нуждае от 90 милиона маски на месец и "активира всички възможни канали", за да ги получи.
Губернаторът на Ломбардия Атилио Фонтана заяви в четвъртък, че е подписал споразумение с Йордания за четири милиона маски.
В няколко болници и здравни центрове в Милано, публични и частни, служители и синдикати също се оплакват от неадекватни мерки за защита на персонала.