ЕС официално е прекратил действията, започнати срещу Полша преди 6 години поради опасения, свързани с върховенството на закона, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия
Европейската комисия заяви преди дни, че ще оттегли процедурата, започната през декември 2017 г. съгласно член 7 от Договора за Европейския съюз, след като избраното миналата година полско правителство предприе стъпки за отстраняване на въпросните проблеми. Още: "Не преговаряме с обвинени в корупция": Напрежението между Полша и Украйна се покачва
"Комисията счита, че вече не съществува ясен риск от сериозно нарушение на принципите на правовата държава в Полша по смисъла на" член 7, се казва в изявлението.
Процедурата беше започната заради противоречивите стъпки на предишното правителство на Полша, като например създаването на специална дисциплинарна камара с правомощия над съдиите в страната и решение, в което се твърди, че правото на ЕС е с по-нисък ранг от полското национално право. Още: Полските граничари арестуваха руски дезертьор
Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават
Миналата година обаче на власт в Полша дойде проевропейско правителство, ръководено от министър-председателя Доналд Туск - бивш председател на Европейския съвет, който представлява 27-те държави от блока.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ
Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа
От встъпването си в длъжност неговото правителство реформира съдебната система на страната, отново призна върховенството на правото на ЕС и предприе други стъпки, за да отговори на опасенията на Брюксел.
"Полша предприе поредица от мерки, за да отговори на опасенията относно независимостта на съдебната система", заяви изпълнителният орган на ЕС.
"Днешният ден е важен за върховенството на закона в Полша и в Европейския съюз. Ще продължим да си сътрудничим с полските власти, за да ги подкрепим в усилията им за утвърждаване на върховенството на закона", каза изпълнителният заместник-председател на комисията Вера Йоурова. Още: Полша се оплака от руски кибератаки
Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС
Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват
Член 7 - процедура за крайна мярка, използвана в случай на заплахи за върховенството на закона - теоретично може да стигне до спиране на правото на глас на дадена държава на срещите на върха на ЕС.
През 2018 г. Европейският парламент започна отделна процедура по член 7 срещу Унгария за ограничаване на независимите медии, гражданското общество, изкуството и културата.