Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ракети ATACMS: Примери с ВИДЕО колко са нужни на Украйна

27 октомври 2023, 11:40 часа • 4659 прочитания

Трябват ни поне 1000 ATACMS, за да обърнем инициативата на бойното поле. Ако получим 100, това няма да промени нищо. Такъв призив се появи в един от украинските профили в Twitter, занимаващи се активно с войната в Украйна.

Гледната точка за ATACMS: Имате много стари, дайте ги

Видяхте какво направиха 11 ATACMS на летищата в Бердянск и Луганск. Но ни трябват в много по-голямо количество, пише авторът и дава примери защо.

В началото на войната не митичните противотанкови Javelin и NLAW ни спасиха – спасиха ни ракетите "Точка-У". Благодарение на тях издържахме, докато ни доставиха първите HIMARS в началото на лятото на 2022 година, казва авторът и публикува видеа, за да подсили думите си:

Отделно, той публикува и спомен как 3-4 руски кораба са били успешно ударени в пристанището на Бердянск:

След първата половин година война обаче по-голямата част от украинския арсенал с "Точка-У" е изчерпан. А САЩ имат разновидност М39 ATACMS, които вече не ползват на активна служба, настоява авторът.

Ще има ли скоро военна помощ от САЩ?

С избора на Майк Джонсън за председател на Камарата на представителите в САЩ започват и преговорите с Белия дом относно помощта за Украйна. Джонсън не е съгласен да има единен пакет от 106 млрд. долара за Украйна, Израел и Тайван и иска за всяка от трите държави да се решава отделно. Той е отявлен привърженик на Доналд Тръмп и в миналото е гласувал против пакети за Украйна: Новоизбраният председател на Камарата на представителите иска преразглеждане на помощта за Украйна и Израел

Сега Джонсън обяви, че САЩ не могат да оставят Путин да спечели в Украйна, но и че конгресмените имат дълг да следят как се харчат парите на американските данъкоплатци.

ОЩЕ: САЩ обяви нова военна помощ за Украйна, какво включва тя

Какво е ATACMS

Днес, 27 ноември, Военният телевизионен канал, който е медията на Министерството на отбраната на България, публикува експертен материал по темата. Накратко: балистични ракети "земя-земя" (отнася се за MGM 140) с точност до 10 метра от зададената цел, които са на въоръжение в САЩ, Южна Корея, Бахрейн, ОАЕ, Румъния, Гърция, Турция, Полша.

Ракетата АТАСМS тежи 1670 кг, дълга е 4 метра и има диаметър 610 мм. Размахът на стабилизаторите е 1,4 м. Работи с твърдо гориво. Различните варианти на ракетата имат обсег на стрелба от 140 до 300 км. Таванът на полета на ракетата е 50 км. Достига максимална скорост Мах 3. За изстрелването на ракетата се използват модернизираната верижна пускова установка M270. Ракетата MGM 140 се управлява с GPS – по-старата версия обаче работи с инерционна навигационна система, а не с GPS. Инерционната навигация е автономна навигационна техника, при която измерванията, предоставени от акселерометри и жироскопи, се използват за проследяване на позицията и ориентацията на обект спрямо известна начална точка, ориентация и скорост. Именно това прави този тип ракета по-трудна за "поразяване" от оборудване за електронно заглушаване.

Руски страх: След ATACMS идват германски ракети. Даде ли САЩ по-стари ATACMS на Украйна?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес