Крайнодясната Партия на свободата (FPÖ) печели парламентарните избори в Австрия, показват първите предварителни резултати.
Още: 10% от руските семейства са пестили от храна (ТАБЛИЦА)
Още: Арестуван е главният психиатър на Въоръжените сили на Украйна, заплашват го 10 години затвор
FPÖ на Херберт Кикъл получава 29,1% от гласовете, сочат прогнозите, публикувани от обществената телевизия ORF.
Управляващата Австрийска народна партия (ÖVP), водена от канцлера Карл Нехамер, получава 26,2% от гласовете и остава на втора позиция. На трето място е Социалдемократическа партия (SPÖ) с 20.4%. НЕОС-Нова Австрия има 8,8 на сто подкрепа, а Зелените допълват 5-ата с 8,6%
Първоначалните оценки са основани на преброяването на част от гласовете по пощата и на бюлетините от затворените по-рано избирателни секции.
Още: Вече са независими: Изключиха евродепутатите на Пеевски от "Обнови Европа"
Още: Без питейна вода в басейните на хотелите: Гърция готви забрана
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Откакто през 2021 г. Херберт Кикъл оглави опетнената от обвинения партия, нейната популярност се повиши благодарение на гнева на избирателите срещу миграцията, инфлацията и ковид ограниченията.
Затвърждавайки имиджа на FPOe като антисистемна партия, 55-годишният Кикъл води кампанията си с лозунги като „Смело опитайте нещо ново“.
"Партията на свободата“ спечели не само с антиимигрантската си реторика, а и с отхвърляне на цялостната политика на канцлера Нехамер – както в икономиката, така и във външната политика. Австрийската икономика за втора поредна година е в рецесия. Крайната десница настоява за прекратяване на помощта за Украйна и отмяна на санкциите срещу Русия.
Още: Скритото послание на Путин към Тръмп: Не се отказвам от капитулация на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Заради телефон в час: 16 000 изключени ученици в Гърция
Очакванията във Виена са за сложни коалиционни преговори. Единственият възможен коалиционен партньор за "Партията на свободата“ е управляващата "Народна партия“ – само тя не се разграничи от десните популисти. Но канцлерът Карл Нехамер за сега е категоричен, че няма да допусне лидера Херберт Кикъл в правителството.
Срещу участието на Кикъл в кабинета се обяви и президентът Александър ван дер Белен, който заяви, че няма да връчи мандат за съставяне на правителството на крайната десница.