Русия официално промени позицията си как ще прави външна политика и това може да се окаже много важно за териториалната цялост на Молдова. Това стана с указ на руския диктатор Владимир Путин, с който се отменя предишен указ, от 2012 година. Старият указ определяше мерките за реализация на руската външна политика.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Премиерът на Молдова: Русия има вариант да превземе летището в Кишинев и да прехвърли свои войски
Отмяната означава, че руското външно министерство вече няма да следва твърдо принципите на Хартата на ООН – за развитие на приятелски отношения между държавите на база равенство, уважение на техния суверенитет и териториална неприкосновеност.
В стария указ, специално за Молдова пишеше следното: "Русия ще продължи да участва активно в търсенето на начини за разрешаване на приднестровския проблем въз основа на зачитане на суверенитета, териториалната цялост и неутрален статут на Република Молдова при определянето на специалния статут на Приднестровието".
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Промяната не означава, че Путин веднага би реагирал с действия в Молдова, където още от 90-те години на XX век Руската федерация успя да изгради проруски анклав, който не се подчинява на законно избраната власт в Молдова - Приднестровието. Причината – в момента Путин няма излишен военен ресурс, който да отдели, смята ISW, американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната. Но изменението е ключово и подсказва каква политика ще води Русия поне докато Путин е президент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Но вече, с днешна дата, има поредна мирищеща на лъжа статия в контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция ТАСС - че Украйна готвела "провокация" за Приднестровието. В материала пише, че руското военно министерство имало данни и казва, че украинската армия чрез "диверсанти" щяла да исценира руско настъпление в Приднестровието.
ОЩЕ: Остра реакция от Кремъл за Приднестровието: "Молдова е в антируска истерия"
Новата руска външна политика - още последици
Освен конкретно Молдова, промяната в руската външна политика касае и други важни неща. Например, конфликта в Нагорни Карабах, където САЩ вече се намеси решително: Армения и Азербайджан вървят към мир с посредничеството на САЩ
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Досега Русия беше поела ангажимент да работи за уреждането на мир в Нагорни Карабах "в сътрудничество с други държави-съпредседатели на Минската група на ОССЕ и въз основа на принципите, изложени в съвместните изявления на президента на Руската федерация, президента на Съединените американски щати и президента на Френската република, направени през 2009-2011 година".
Що се отнася до ЕС, Русия вече няма да се стреми да постигне "стратегическата цел - създаването на единно икономическо и човешко пространство от Атлантическия до Тихия океан". Няма и да търси споразумение за премахване на визите с ЕС, няма да търси стратегическо партньорство между Евразийския съюз и ЕС и няма "да развие взаимноизгодно енергийно партньорство с цел създаване на единен европейски енергиен комплекс, стремейки се към стриктно спазване на съществуващите двустранни и многостранни договорни задължения".