Издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин ще отиде в Китай и ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин тази седмица (16.10 - 22.10.23). Путин трябва да отиде в Китай на 17 октомври. На тази среща централна тема ще е Украйна. Това пише в считания за много близък до кухнята на Кремъл руски телеграм канал "Кремлевская табакерка".
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Помощ от Китай за "специалната военна операция"
Според четири източника на "Кремлевская табакерка" (от руското МВнР и от Кремъл), Путин ще поиска от Си Дзинпин да повлияе на Съединените щати и да ги убеди да приемат плана му за Украйна. По същество - край на войната, ако бъдат изпълнени следните условия:
- Първо, спиране на огъня веднага щом заповедта за ареста му от Хага бъде отменена. В този случай руският диктатор бил готов да изтегли войските от Запорожието и Херсонска област и да спре атаките в посока Купянск. Що се отнася до Крим, ДНР (Донецка народна република) и ЛНР (Луганска народна република), Путин бил готов на преговори, включително и за Крим.
- Второ, Путин иска да няма претенции или искания към Русия да плати репарации на Украйна. Той също би искал санкциите да отпаднат, поне постепенно.
- Трето (и това е основното изискване), Путин иска "да се върне в клуба на влиятелните световни лидери". За целта трябва да има легитимация - чрез среща с американския президент Джо Байдън или в Русия, или в САЩ.
Как Си Дзинпин да помогне - като говори с Байдън на предстоящата им среща през ноември, която все още е в процес на планиране.
В същото време Путин отново щял да иска от Китай военна помощ, ако войната в Украйна не бъде спряна и "за всеки случай". Такива искания има от пролетта (писахме за това), но Пекин все още не е предприел никакви стъпки за предоставяне на военна помощ.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: През 2022 г. всеки втори млад руснак е загинал във войната с Украйна
Си Дзинпин също има искания
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
От руска страна очакват китайският президент също да предяви претенции към Руската федерация, след като Путин ще повдига темата за Украйна:
- Първо, украинското зърно е много важно за Китай (бел. ред. - Китай е топвносител на украинско зърно, данните на ООН в рамките на провалената Черноморска зърнена сделка го доказват). Съответно, Си Дзинпин "силно ще моли" Русия да не пречи на работата на зърнения коридор в Черно море, който Украйна вече разработи. Си също най-вероятно ще поиска да не се атакува пристанищната инфраструктура на Украйна: Голяма част от Руския черноморски флот избяга от Севастопол, украинският търговски коридор работи (СНИМКИ и ВИДЕО)
- Второ, Китай все още има определени териториални претенции към Русия, а и счита, че правата на китайците в Руската федерация все още не са достатъчно разширени. В тази насока Пекин е радостен, че се планира по-важен статут за китайския език в Русия: Китай присъедини ключова руска територия: Засега само на карта (СНИМКИ)
- Трето, Си Дзинпин доста остро ще настоява Русия да изостави всякаква ядрена реторика. Това искане вече е представено на Москва.
Още: Руският елит ще плати с живота си за идващата катастрофа в Украйна: Прогнозата на Гиркин