Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че САЩ може да разположат нови крилати ракети в Румъния и Полша и че Русия смята това за заплаха, на която трябва да отговори, предава Reuters.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Пентагонът заяви в понеделник, че е изпробвал конвенционално конфигурирана крилата ракета, която да удари целта си след повече от 500 км полет, което е първото подобно изпитание след прекратяването на ядрения пакт този месец.
Такива оръжия бяха забранени съгласно Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО) от 1987 г., от който САЩ се оттеглиха по-рано този месец, както и Русия като реципрочна мярка на действията на САЩ.
Путин, който говори по време на посещение в Хелзинки, заяви, че за да изстреля ракетата и че Русия ще трябва да реагира по подходящ и реципрочен начин.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
"Изстрелванията на тези ракети могат да се извършват от системи, които вече са разположени в Румъния и Полша. Всичко, което трябва да направите, е да промените софтуера. И не мисля, че нашите американски партньори ще информират дори Европейския съюз за това. Това води до нови заплахи за нас, на които трябва да реагираме", коментира Путин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Съединените щати заявиха, че нямат непосредствени планове за разполагане на нови ракети в Европа. Путин говори пред репортери след разговори с финландския си колега Саули Ниинисто.
Руският лидер използва съвместна пресконференция, за да защити отговора на властите на поредица от политически протести в Москва и да успокои хората, че инцидентът с тест в Северна Русия този месец не представлява заплаха за съседните страни или хората, които живеят наблизо.
Военно-политическата обстановка по западните граници на Русия остава напрегната, обясни по-рано руският военен министър Сергей Шойгу.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
През февруари САЩ обявиха, че се оттеглят от договора, обвинявайки Русия, че разполага с ракетна система, която нарушава договора.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров, коментира, че САЩ се опитва да разруши глобалната система за контрол на оръжията, за да може да прави каквото си иска без ограниченията на никакви споразумения.
Вашингтон вече се оттегли от Договора за балистични ракети, както и от Договора за елиминиране на ракетите с малък и среден обсег и според Лавров, САЩ се готви да се откаже и от Договора за ограничаване на стратегическите оръжия и този за пълната забрана на ядрените опити.