Руският президент Владимир Путин подписа указ, с който се въвежда временно управление на активите на лица от неприятелски държави. Мярката е в отговор на изземване или ограничаване на правата върху руска собственост в чужбина. Документът "За временното управление на определени активи" е публикуван днес, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
В преамбюла на указа се посочва, че той е продиктуван от "необходимостта от предприемане на спешни мерки" в отговор на незаконните действия на САЩ и други държави, насочени към отнемане или ограничаване на правата на собственост на Русия, нейните компании и граждани. Според указа на Путин, за когото Международният наказателен съд издаде заповед за арест, в случай на неприятелски действия или "заплаха за националната, икономическата, енергийната и други видове сигурност" и отбранителната способност на Русия се въвежда временна администрация по отношение на имуществото и активите (ценни книжа и дялове в уставния капитал на руски компании) на лица от неприятелски държави в Русия.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Временният управител по подразбиране ще бъде Росимущество (освен ако президентът не определи друга институция за такава по предложение на Росимущество). Временният управител ще упражнява правомощията на собственика на съответните активи "с изключение на правомощието да се разпорежда с имущество". Временният управител също така ще извършва инвентаризация на имуществото под временно управление и ще осигурява неговото съхранение.
"Финансирането на разходите, свързани с временното управление на имуществото, ще се извършва от приходите от неговото използване. Временното управление на имуществото се прекратява с решение на президента", се казва в документа.
Указът влезе в сила от днес. Със същия документ е утвърден и списъкът на активите, по отношение на които вече се въвежда временно управление. Той се състои от пет раздела - "Движимо имущество", "Недвижими имоти", "Ценни книжа", "Дялове в уставни (акционерни) капитали на руски юридически лица" и "Права на собственост". Всички тези раздели, с изключение на третия ("Ценни книжа"), все още са празни. Разделът "Ценни книжа" понастоящем включва три позиции, отнасящи се до дяловете на чуждестранни акционери в Unipro и Fortum. Така 83,73% от акциите на Unipro са собственост на Uniper SE, а 69,8807% от акциите на Fortum са собственост на Fortum Russia B. V., и 28,3488% от Fortum, притежавани от Fortum Holding B. V.