Руският президент Владимир Путин и германският канцлер Ангела Меркел се показаха обединени, нещо което рядко може да се види. Това се случи в защита на Северен поток 2, който е критикуван от Украйна и заплашван със санкции от САЩ.
Двамата лидери имаха своята първа среща лице в лице в руския курорт намиращ се на брега на Черно море – Сочи. Там двамата обсъдиха и конфликтите в Сирия, Украйна както и иранската ядрена сделка.
Страните изглеждаха обединени пред идеята за конструкцията на тръба, която да свързва двете държави през Балтийско море. Това е проект, на който няколко държави се противопоставят. Една от които е Украйна, чиято роля на основна транзитна страна за руския газ до Европа ще остане под въпрос, но Путин заяви, че ще се доставя газ през Украйна докато е нужно.
Меркел от своя страна каза, че „Германия вярва в ролята на Украйна като транзитна страна, и че тя трябва да продължи дори след направата на Северен поток 2… да има стратегическо значение”. И дори добави, че Германия е готова да помогне, за да може това да се случи.
Снимка: Getty Images/Guliver
Германия подкрепи плановете руската "Газпром" да построи Северен поток 2, чието планиране започна и трябва да завърши през 2019 г.
Путин и Меркел обсъдиха и иранската ядрена сделка, след решението на Доналд Тръмп да излезе от историческото споразумение, предаде БГНЕС. „Германия, Великобритания, Франция и всички наши колеги в ЕС подкрепят тази сделка и ще продължат да го правят”, заяви Меркел. „Сделката не е перфектна, но е по-добре от никаква. Гарантира ни повече контрол и сигурност”, добави Меркел.
Тя заяви, че ЕС „в момента обсъжда” закон, който да блокира санкциите на САЩ за европейски компании, които искат да инвестират в Иран. Наскоро Кремъл заяви, че ще подкрепи сделката и я описа като „критична за стабилността на региона, а и на целия свят”.
Следващата тема между Москва и Европа, която беше обсъдена, е тяхното несъгласие относно сирийския конфликт и анексирането на Крим от Москва през 2014 г. В полето на разговори попадна и темата за аферата "Скрипал" благодарение, на която много руски дипломати бяха изгонени от много Западни страни. Във връзка с това Путин пожела на изписания днес Скрипал – „добро здраве”.