Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург се произнесе по жалба на членките на пънк групата Pussy Riot срещу забраната за регистрация на тяхната руска неправителствена организация "Зона на правата". Съдът постанови Русия да им заплати над 24 000 евро обезщетение.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
И какво от това?
След оттеглянето на Русия от Съвета на Европа руските власти обявиха, че повече няма да изпълняват решенията на ЕСПЧ и няма да плащат обезщетенията, постановени от съда.
Още: Европейският съд по правата на човека осъди Русия заради Pussy Riot
През 2013 г. Надежда Толоконникова (включена в списъка на чуждестранните агенти от руското министерство на правосъдието), Мария Альохина и Владимир Рубашний обявиха намерението си да създадат правозащитна организация с нестопанска цел, която да защитава правата на затворниците. Беше им отказано да регистрират организацията, като се твърдеше, че представените документи и статутът на организацията са несъвместими.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
ЕСПЧ счита, че отказът за регистрация на неправителствената организация е бил незаконосъобразен. "Съдът прие, че не са били налице достатъчно подробни инструкции и формални изисквания за регистриране на НПО и попълване на съответните формуляри. Тези неточности в документите не дават основание за отказ на регистрация", се казва в решението на съда. Според съдебното решение руските власти трябва да платят на всеки от ищците по 9,5 хил. евро обезщетение, като им се присъждат и 1,9 хил. евро съдебни разноски.
През 2021 г. руското министерство на правосъдието включи "Зоната на правата" в регистъра на чуждестранните агенти. През юли 2023 г. организацията е заличена от списъка на чуждестранните агенти поради нейната ликвидация.
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
На 15 март 2022 г. Русия обявява оттеглянето си от Съвета на Европа. През юни руският президент Владимир Путин подписа закони за определяне на краен срок, в който страната да изпълни решенията на ЕСПЧ. Жалби от руснаци бяха разгледани от ЕСПЧ до 16 септември. Русия беше начело по брой жалби до ЕСПЧ. На нея се падат 16 750 дела (22,4% от всички дела).
Още: Pussy Riot с нов скандален клип, този път срещу главния прокурор на Русия (ВИДЕО)
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп