Протестиращите мигранти в Белгия спират гладната стачка

22 юли 2021, 09:55 часа • 1748 | прочитания

Група мигранти и бежанци заявиха, че са прекратили гладната си стачка след споразумение с коалиционното правителство на Белгия, което е рискувало да се разпадне заради протеста.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

Стотици протестиращи провеждат гладна стачка в продължение на близо два месеца, настоявайки да получат разрешение за пребиваване, след като живеят в Белгия от години. Те си устроиха къмпинг в историческата църква "Св. Йоан Кръстител" в Бегинаж в центъра на Брюксел. В понеделник зелените и леви партии заплашиха да се оттеглят от управляващата коалиция, ако някой от стачкуващите умре, пише „Политико”.

След като не успяха да постигнат отстъпки от властите, мнозина отказаха тази седмица не само храна, но и вода, припомня БГНЕС.

Вчера стана ясно, че мигрантите са постигнали споразумение с правителството и са решили да „засега гладната стачка“, докато видят дали правителството ще спази обещанията си.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)

Държавният секретар по въпросите на убежището и миграцията Сами Махди потвърди, че е постигнал споразумение с протестиращите. Нито Махди, нито протестиращите обясниха какво точно предвижда то и дали правителството е обещало на протестиращите права за пребиваване.

Белгийските медии съобщиха за взаимно приемлива сделка, при която правителството ще ускори процедурите за узаконяване на мигрантите, които са участвали в протестите, но при условие това да се прави за всеки случай поотделно, а не автоматично разрешение за пребиваване за цялата група, както поискаха протестиращите.

В прессъобщение Махди заяви, че правителството е успяло да убеди мигрантите, че „съществуващите процедури за [узаконяване] са хуманни“ и е обещало също така да „продължи да работи по структурното подобряване на съществуващите легални канали за миграция“.

„De Standaard” съобщи, че правителството ще ускори процедурите „за индивидуални решения по хуманитарни причини, а за най-уязвимите хора - по медицински причини“.

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

Още: Земетресение разлюля Исландия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес