Ръководителят на Африканския съюз и президент на Сенегал Маки Сал заяви, че е "успокоен" след разговори с президента Владимир Путин относно недостига на храна, причинен от военната кампания на Москва в Украйна.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Путин прие сенегалския президент в черноморската си резиденция в Сочи на 100-ния ден от офанзивата на Москва в Украйна. Недостигът на храни в световен мащаб и доставките на зърно, блокирано в украинските пристанища, бяха сред водещите теми в дневния ред на разговорите.
"Установих, че Владимир Путин е ангажиран и осъзнава, че кризата и санкциите създават сериозни проблеми за слабите икономики, каквито са африканските", заяви Сал пред журналисти, като добави, че си тръгва от Русия "много спокоен и много доволен от размяната на мнения".
Преди разговорите, които продължиха три часа, Сал помоли Путин "да осъзнае, че нашите страни, дори и да са далеч от театъра на бойните действия”, са жертви на конфликта „на икономическо ниво".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Той заяви, че е важно да се работи заедно, така че "всичко, което се отнася до храни, зърно, торове, всъщност да е извън" западните санкции, наложени на Москва, след като Путин изпрати войски в Украйна на 24 февруари, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В изказването си пред репортерите преди разговорите Путин не спомена доставките на зърно, но заяви, че Русия "винаги е била на страната на Африка" и сега желае да засили сътрудничеството.
"На новия етап на развитие ние отдаваме голямо значение на отношенията си с африканските държави и трябва да кажа, че това има определен положителен резултат", добави Путин. Вашингтон и Брюксел наложиха безпрецедентни санкции срещу Москва, което накара Путин да търси нови пазари и да укрепва връзките си с държави от Африка и Азия.
Кремъл съобщи, че двамата лидери са обсъдили разширяването на "политическия диалог" между Русия и Африканския съюз, както и икономическото и хуманитарното сътрудничество.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Говорейки пред репортери по-рано днес, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският лидер ще обясни на Сал "реалното състояние на нещата" относно доставките на зърно, блокирано в украинските пристанища. "Никой не блокира тези пристанища, поне не от руска страна", каза Песков. Путин заяви, че Москва е готова да потърси начини за превоз на зърно, блокирано в украинските пристанища, но поиска Западът да отмени санкциите.
Следващата седмица се очаква руският външен министър Сергей Лавров да посети Турция за разговори относно създаването на "коридор за сигурност" за деблокиране на износа на зърно от Украйна.
Военната кампания на Москва в Украйна и множеството международни санкции срещу Русия нарушиха доставките на торове, пшеница и други суровини от двете страни, което доведе до повишаване на цените на храните и горивата.
Цените на зърнените култури в Африка, най-бедния континент в света, се повишиха рязко заради спада на износа от Украйна, което изостри въздействието на конфликта и изменението на климата и предизвика опасения от социални вълнения. ООН заяви, че Африка е изправена пред "безпрецедентна" криза, причинена от конфликта.
В четвъртък Чад, който няма излаз на море, обяви "извънредна ситуация с храните", като призова международната общност да помогне. Корабите, натоварени със зърно, остават блокирани в Украйна, която преди февруари беше водещ износител на царевица и пшеница и сама осигуряваше 50 % от световната търговия със слънчогледово семе и олио.
Корабоплаването в Черно море е възпрепятствано и от поставените в него в началото на войната мини. През 2019 г. Путин прие десетки африкански лидери в Сочи в опит да затвърди влиянието на Русия на континента. Въпреки че никога не е била колониална сила в Африка, през съветската епоха Москва беше ключов играч на континента, подкрепяйки движения за независимост и обучавайки цяло поколение африкански лидери. Връзките на Русия с Африка намаляха с разпадането на Съветския съюз през 1991 г., а през последните години Китай се превърна в ключова външна сила на континента.
Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.