Френският президент Еманюел Макрон ще председателства среща за преврата в Нигер, съобщиха от президентството, след като армейски генерал се обяви за нов лидер на страната.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Бившият колониален владетел Франция има около 1500 войници в западноафриканската държава, която е един от последните й съюзници в района на Сахел, след като френските сили трябваше да се изтеглят от съседната държава Мали по-рано тази година.
Макрон осъди "по възможно най-категоричния начин" свалянето на президента Мохамед Базум.
„Този преврат е напълно нелегитимен и опасен за Нигер и целия регион“, каза Макрон, като същевременно призова за освобождаването на Базум и „възстановяването на конституционния ред“.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
След Мали и Буркина Фасо, Нигер стана третата страна в Сахел, която е подкопана от джихадистки атаки, свързани с групировката "Ислямска държава" и Ал-Кайда.
По-рано началникът на президентската гвардия на Нигер Абдурахман Чиани се обяви за нов лидер след преврата. Чиани заяви, че превратът е организиран поради „влошаващата се ситуация със сигурността“ в западноафриканската държава.
Още: Човекът зад военния преврат се обяви за новия лидер на Нигер
Изявлението му дойде ден след като генерал Абду Сидику Иса, началник на нигерийските въоръжени сили, одобри действията на бунтовниците, като каза, че иска да "избегне смъртоносна конфронтация между различните сили".
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
По-рано тази седмица група войници, наричащи себе си Национален съвет за опазване на страната, направиха изявление по държавната телевизия на Нигер малко след като задържаха президента Мохамед Базум, като казаха, че са предприели стъпката поради „влошаващата се ситуация със сигурността и лошото управление.”
Базум беше избран през 2021 г. при първия демократичен преход на властта в Нигер, откакто получи независимост от френското колониално управление през 1960 г.
В публикация в Twitter той каза, че демокрацията ще надделее и хората ще защитят своите „трудно спечелени“ демократични придобивки.
САЩ, ООН, ЕС, Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) и Африканският съюз изразиха подкрепа за Базум, призовавайки за незабавното му освобождаване.
Още: САЩ застава твърдо зад сваления лидер на Нигер