Администрацията на румънския държавен глава и правителството на Емил Бок са предприели през 2009 конкретни действия за фалшифициране на резултатите от президентските избори и те са били подправени в полза на Траян Бъсеску, който получи втори мандат, съобщи агенция Аджепрес.
Още: Украинските дронове работят: Още една руска петролна рафинерия спря работа (ВИДЕО)
Още: Севернокорейците намериха ловък начин да се освобождават от участие на фронта в Украйна
Агенцията се позовава на заключенията на парламентарна комисия, създадена през май да разследва нарушения при провеждане на изборите. Според доклада на комисията, „действията на двете структури са били в пълен синхрон”.
„Това потвърждава, че те са били част от мащабно и задълбочено подготвен план”, подчертават авторите на документа и добавят, че „действията им са били умишлени”.
Отчитайки, че разликата в броя на получените гласове от двамата кандидати е само 0,68%, комисията стига до извода, че „обхватът на действията е бил в състояние да промени резултата от гласуването”.
Още: Португалия забранява браковете за непълнолетни
Още: Пет години след Brexit: Само 11% от британците определят излизането от ЕС като успех
Парламентарната комисия се събра днес, за да приеме доклада, но членовете на опозиционната Национал-либерална партия напуснаха заседанието. Представител на НЛП заяви, че не са съгласни с редица становища в документа, но депутатите от управляващата коалиция на Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите са отказали да обсъждат доклада и са го внесли за гласуване, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Италиански съд отказа да одобри задържането на мигранти в центрове в Албания
Още: В центъра на Одеса: Силен взрив след тревога за ракетна атака (ВИДЕА)
През 2009 година Бъсеску спечели президентските избори, а негов съперник му от Социалдемократическата партия беше Мирча Джоана. Социалдемократите оспориха резултатите от вота, но Конституционният съд ги потвърди.
След като през май т.г. журналистът Дан Андроник публикува във в. „Евениментул зилей” статия за задкулисните измами на тези избори, главната прокуратура се самосезира и образува дело, а парламентът създаде комисия.
За разлика от държавното обвинение, което бързо прекрати делото, комисията доведе работата си до изготвяне на доклад.
Още: Голям нефтен разлив в Татарстан - 2000 квадратни метра са засегнати
Още: В Гърция: Арестуваха заподозряна за организиране на онлайн търгове с древни артефакти