Руски депутати внесоха законопроект в Държавната дума, с който се прави опит да бъде пренаписана историята, като се анулира взетото през 1954 г. решение от тогавашното съветско правителство да прехвърли Крим от Русия на Украйна.
Още: Баща отписа дъщеря си от училище, за да я продаде в Германия
Ако бъде приет законопроектът, това ще даде правно основание на Русия да претендира, че полуостров Крим, който тя анексира през 2014 г. в нарушение на международното право, още от самото начало никога не е бил действително част от Украйна.
Законопроектът е внесен от депутатите Константин Затулин и Сергей Цеков - и двамата от партията на Путин "Единна Русия". Документът описва предаването на Крим през 1954 г. като произволно и незаконно, тъй като не е бил проведен референдум. Следователно, по думите им, тогавашната съветска власт не е имала правото да прехвърля територии от една на друга република в рамките на СССР. Те наричат акта на предаването на Крим на Украйна (тогава Украинска съветска социалистическа република - УССР) "акт на беззаконие", с който "е нанесена огромна вреда на руския народ".
ОЩЕ: Подготвяме се за сериозна операция в Крим: Буданов в нов ФИЛМ на разузнаването
Още: Масово прекъсване на тока: Засегнати са поне две държави в Европа (ВИДЕО)
Още: Германия с нови министри: Силен поддръжник на Украйна начело на МВнР
Руският диктатор Владимир Путин осъди решението от 1954 г. за предаването на полуостров Крим по времето на тогавашния съветски лидер Никита Хрушчов като нарушение на действащите по онова време правни норми.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Албания и Северна Македония
Още: Вигенин: Разширяването на ЕС може да предотврати дестабилизация на Балканите
Единият от вносителите на законопроекта, депутатът Константин Затулин, досега поне три пъти през последните години е заявявал за необходимостта да се отмени решението за предаването на Крим на Украйна. Такива предложения той вече е правил през февруари 2024 г., през април 2023 г. и през ноември 2017 г., припомня телеграм каналът SOTA.