Премиерът на Словения Роберт Голоб се оказа изправен пред обвинения в намеса на работата на правоприлагащите органи. Според обвиненията той е оказал натиск върху полицията при задържането на двама предполагаеми руски шпиони в Словения през ноември 2022 г.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Голоб е обвинен в намеса във въпроса за датата на задържане на заподозрените шпиони. Твърди се, че първоначалната дата е била планирана за деня след важен референдум в страната и Голоб не е искал арестът да засенчи успеха на правителството, се казва в материал на Euractiv.
Обвинението дойде от бившия вътрешен министър Татяна Бобнар, която влезе в конфликт с Голоб заради, както тя заяви, неоправдан натиск върху полицията и подаде оставка миналия декември след само шест месеца работа.
Още: Заподозрян шпионин: Най-висшият руски дипломат седи в Брюксел без да бъде гонен
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
По-рано тази седмица Бобнар даде показания по време на парламентарно разследване на вероятния натиск от страна на премиера Голоб. И въпреки че тази част от показанията й не беше публична, изявленията й бързо изтекоха в медиите.
Роберт Голоб отрече обвиненията, като ги определи като "поредната халюцинация, която е напълно невярна".
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Твърдението му беше подкрепено от SOVA, националната служба за разузнаване и сигурност на Словения, която излезе с публично изявление, че твърдението за намеса на Голоб не отговаря на истината. От SOVA твърдят, че са планирали дейностите си съвместно със специална полицейска част, известна като Националното бюро за разследване, и възможните дати са били предложени от директора на агенцията „въз основа на оперативни и тактически съображения и със сигурност не по искане на министър-председателя или на когото и да било другиго."
Обвиненията в момента се проверяват от парламентарната комисия за надзор на разузнаването и службите за сигурност. Председателят на Комисията и депутат от опозицията Виктор Жакел каза, че информацията, която имат, е противоречива и заслужава допълнително разследване. Парламентаристите искат да определят „дали датата на ареста е избрана професионално или политически“, допълни той.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Още: Една пета от руските агенти в Европа са в Швейцария
След опровержението на Голоб обаче, Бобнар, която сега работи като съветник на президента, потвърди обвиненията си. „Тя стои твърдо зад показанията си и очаква разследващата комисия да си свърши работата, въпреки политическия натиск“, казаха от кабинета на президента Наташа Пирц Мусар.