Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение на Германия може да ни спре кохезионните фондове

31 май 2017, 16:00 часа • 3944 прочитания

Всяка страна-членка на ЕС, в която не властва принципа на върховенството на закона, да бъде лишавана от достъп до еврофондовете. Това гласи предложение на Германия относно развитието на кохезионната политика след 2020 година, съобщава Reuters.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

В документа от седем страници, в който е изразена позицията на Берлин, се посочва, че става въпрос за кохезионните фондове. Съгласно германското предложение, спирането им би ставало факт, ако държавата-членка, в която има проблем с върховенството на правото, не изпълнява предписанията на Европейската комисия да поправи ситуацията. Еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер коментира, че това предложение може да бъде използвано като "основа", за да се създаде общоевропейски документ с "определено ниво на условност".

Кохезионната политика е инструмент за икономическото и социално сближаване с останалите, по-напреднали страни-членки от ЕС и се използва много активно от България. По думите на президента Румен Радев, който коментира темата, след като одобри фактическото влизане в сила на CETA, за последните 10 години публичните инвестиции, получени от европейските фондове, са 40% от всички публични инвестиции. Радев дори обеща да се бори да бъде включен текст за кохезионната политика в полза на България т.е. след 2020 година да няма рязко намаление на средствата от кохезионните фондове, но в Римската декларация такова нещо нямаше. Освен това, откакто сме в ЕС, за нас действа Механизъм за сътрудничество и проверка поради липсата на задоволителни резултати най-вече в борбата с корупцията по високите етажи на властта.

В момента срещу германското предложение, което ще е обект на разговори в рамките на ЕС, биха се противопоставили най-силно Полша и Унгария. От 2015 година насам, когато на власт в Полша дойде Партията на справедливостта, ЕК постоянно критикува Варшава, най-вече заради промените в съдебната система и отношението към медиите. Подобно е положението с Унгария, където последната засега „ябълка на раздора“ е промяната в законодателството за университетите, която удря по финансирания от Джордж Сорос Централноевропейски университет. Според закона се забранява на регистрирани извън ЕС учебни институции да издават унгарски дипломи, ако няма споразумение между Унгария и държавата по регистрация на съответния ВУЗ. Централноевропейският университет е регистриран в САЩ.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес