Като председател на Европейския съвет България ще продължи с още по-голяма енергия да бъде ангажирана с бъдещето на общия ни европейски проект. Ще работим в тясно сътрудничество с останалите държави членки и европейските институции и ще подкрепяме всяко усилие, което би ни позволило да подобрим нашия Съюз, запазвайки неговите достойни постижения. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Рим след тържественото отбелязване на 60-годишнината от подписването на Римските договори, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Президентът подписа декларацията по повод 60-тата годишнина, която няма юридическа стойност, но в която ясно е записано, че "ще действаме заедно, с различно темпо и интензивност, където е необходимо, движейки се в една посока, както сме правили досега, в съзвучие с Договорите за ЕС и оставяйки вратата отворена за тези, които искат да се присъединят по-късно." (четвърти абзац, предпоследно изречение от декларацията - ТУК).
На 10 март тази година, след проведения тогава Европейски съвет, Румен Радев обяви, че "няма как да има едно тяло на две скорости". Той добави, че е внесъл текст който да гарантира продължаване на кохезионната политика, защото въпросът за нея не се повдига, а след 2020 година кохезионната политика не съществува. "Нека не гледаме на ЕС като на дойна крава – трябва да се стремим с нашата вътрешна политика и нашите действия да сме достойни членове. Получаваме много от този Европейски съюз – за последните 10 години публичните инвестиции, получени от европейските фондове, са 40% от всички публични инвестиции", каза Радев. Друг е въпросът как разходваме тези инвестиции – трябва вътре в България да отворим много сериозен дебат, уточни държавният глава. Единството означава компромиси и мисля, че България прави страшно много компромиси, заяви тогава Радев.
В декларацията думата "кохезия" се споменава в точка 2 и точка 3. В точка две се посочва, че Европейският съюз работи за "пътища за растеж, кохезия, конкуретност", а в точка 3 - "Съюз, базиран на устойчив растеж, икономически и социален прогрес, както и на кохезия плюс сходство". За България обаче кохезионната политика е инструмент за икономическото и социално сближаване с останалите, по-напреднали страни-членки от ЕС. По този инструмент получаваме пари от структурните фондове на ЕС и се предвижда тези пари да намалеят драстично след 2020 година. В декларацията от Рим няма думичка по този въпрос.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
ВИДЕО ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ПО ПОДПИСВАНЕ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Какво каза българският президент в Рим
Радев заяви, че приемането на Римската декларация е от ключово значение за развитието на започналите дискусии за бъдещето на ЕС през следващото десетилетие и отвъд този хоризонт.
"Декларацията потвърждава единството на Съюза и неговата неделимост. Тя отразява и общото ни разбиране, че ЕС се нуждае от по-голяма ефективност и заздравяване на връзката си с гражданите, особено в контекста на множеството безпрецедентно сложни вътрешни и външни предизвикателства през последните години", допълни президентът.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Той подчерта, че Римската декларация затвърждава решимостта на ЕС да се изправи през предизвикателствата на днешния ден, без да отстъпва от своите ценности, ангажименти и исторически постижения и без да поставя под съмнение своите основополагащи принципи.
В рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел на 9 и 10 март 2017 г. България издигна ясен глас в защита на единството на ЕС, на солидарността и кохезията като основни принципи на ЕС, припомни още държавният глава. „Позициите на страната ни срещнаха широко разбиране сред останалите държави членки и намериха отражение в текста на Римската декларация. Без тези принципи силна, просперираща и уважавана от целия свят Европа не е възможна. Без единството, солидарността и кохезията не можем да надградим историческите постижения на нашия Съюз”, подчерта Румен Радев.
"Римската декларация определя нов дневен ред на ЕС, който допълва и надгражда стратегическите ни приоритети и ще окаже влияние включително върху програмата и приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС", посочи още президентът.