Полски изпълнители започнаха работа по нова стена на стойност 353 млн. евро по границата с Беларус, предава АФП. Целта й е да възпрепятства преминаването на мигранти след кризата в района миналата година.
Високата 5,5 м стена ще се простира по протежение на 186 км от границата - почти половината от общата ѝ дължина и трябва да бъде завършена през юни.
Строежът предизвика загриженост за правата на човека за начина, по който мигрантите ще могат да търсят убежище, както и за ефекта върху дивата природа по предимно залесената граница.
"Нашето намерение е щетите да бъдат възможно най-малки", заяви във вторник говорителят на граничната охрана Анна Михалска пред полската информационна агенция PAP.
Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ
"Изсичането на дърветата ще бъде ограничено до необходимия минимум. Самата стена ще бъде изградена покрай граничния път", каза тя и добави, че изпълнителите ще използват само съществуващите пътища.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа
Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС
Миналата година хиляди мигранти - предимно от Близкия изток, преминаха или се опитаха да преминат границата от Беларус към Полша.
Западът обвини за наплива беларуския режим, като заяви, че той е насърчил бъдещите мигранти да летят до Беларус с обещанието за лесно пешеходно преминаване в Европейския съюз.
Хибридна атака
Още: Съветник на Путин плаши: Както Украйна, така и Молдова може да спрат да съществуват
Още: "Не помня къде точно бях пленен": Зеленски разпространи ново ВИДЕО на пленените севернокорейци
Полша заклейми мигрантската криза като "хибридна" атака от страна на Беларус и нейния основен съюзник Русия.
Беларус отрича това и обвинява Полша в нехуманно отношение към мигрантите.
Оттогава тя е репатрирала хиляди мигранти в Ирак - основната страна на произход.
В разгара на кризата миналата година Полша изпрати хиляди войници и полицаи на границата, за да подсилят патрулите на граничната охрана.
Тя изгради също така ограда от режеща тел по голяма част от границата и затвори граничния район за медии и правозащитни групи. Освен това одобри нов закон, позволяващ мигрантите да бъдат принуждавани да се връщат обратно в Беларус.
Въпреки че оттогава броят на пресичанията рязко е намалял, все още има отделни опити за преминаване, въпреки мразовитите условия.
Във вторник службата за гранична охрана съобщи в Twitter, че през последните 24 часа е имало 17 преминавания.
Група от 14 души - 11 иранци, двама ливанци и един сириец , "прерязали оградата от режеща тел и преминали в Полша", съобщиха от граничната охрана.
Те са били задържани заедно с отделна група от трима души от Гана, които са преминали в друга част на границата.