Полша омаловажи възможното орязване на финансирането от страна на ЕС, казвайки, че проектът за бюджет на блока за периода 2021 - 2027 година е добра стартова позиция, въпреки предупрежденията на Брюксел, че Варшава може да се изправи пред санкции заради противоречивата си съдебна реформа, предаде БГНЕС.
Още: Гърция отчете спад в цените на храните
Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)
Разкривайки миналата седмица проектобюджета за 2021-2027 година, ЕК каза, че може " да спре, намали или ограничи достъпа до финансиране от ЕС по начин, пропорционален на естеството, тежестта и обхвата на недостатъците на правовия ред". Брюксел е силно критичен към съдебните и други промени, прокарани от десни партии в Полша и Унгария, заявявайки, че те подкопават демократичните норми на ЕС.
Полският външен министър Яцек Чапутович обаче заяви, че смята, че проектобюджетът на ЕС е "добра основа за по-нататъшни преговори", според полската информационна агенция ПАП.
"Намаляването на финансирането в ключови за нас области - общата селскостопанска и кохезионната политики, се осъществява в малка степен, докато има и нови потоци за финансиране на нови дейности", каза Чапутович, добавяйки, че "Полша също ще се възползва от това. "
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Унгарският премиер Виктор Орбан предупреди в петък (4 май), че Будапеща може да наложи вето върху предложението за бюджет на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Още: Руски завод, правещ оръжия с марка "Калашников", осъди веднъж и съди за втори път Русия
Преговорите за седемгодишната бюджетна рамка на ЕС (1,2 трилиона евро) бяха затруднени от излизането на Великобритания от блока, което поставя пред останалите 27 членки на ЕС задачата как да наберат и преразпределят средства. Проектобюджетът предвижда намаляване на селскостопанските субсидии и кохезионните средства, помагащи на новите членки на ЕС да постигнат стандартите на общността, и в същото време ново финансиране за модернизиране на икономиката и развитието на високите технологии.