Решението на Европейската комисия да одобри изключение от Третия либерализационен пакет беше оспорено в Европейския съд от Полша, съобщи говорителката на полското правителство Йоанна Вайда, предаде БГНЕС.
ЕК извади 50% от мощностите на газопровода OPAL от Третия енергопакет като по този начин даде възможност на руската компания „Газпром” да увеличи подаването на природен газ към Европа.
Газопроводът OPAL може да транспортира 36 милиарда кубически метра газ годишно. Той е наземното продължение на тръбата „Северен поток”, по който руският газ влиза в Германия и оттам към други европейски страни, като заобикаля Украйна.
Досега т.нар. Трети либерализационен пакет даваше възможност на „Газпром” да пълни тръбата на OPAL само наполовина. Останалите 50% бяха запазени за използване от други доставчици, но такива така и не се появиха от момента на свързването на „Северен поток” с OPAL (2011 г). Въпросът за предоставянето на допълнителните мощности на OPAL на „Газпром” се поставя нееднократно, включително и от германска страна. През 2014 година, например, германското министерство на икономиката настояваше за пълен достъп на „Газпром” до OPAL заради рисковете от изостряне на руско-украинските отношения и, съответно, заплахата за транзита през Украйна.
Полската петролно-газова компания PGNiG вече заявяваше, че ще оспорва допускането на „Газпром” до над 50% от мощностите на OPAL. Според полската страна това решение би било ”реална заплаха за доставките на газ за Централна и Източна Европа”. Съгласно мотивите на полската страна предоставянето на допълнителни мощности на „Газпром” ще даде възможност на руската компания да спре транзита през Украйна и по газопровода „Ямал-Европа” без каквито и да е последствия за пазарите на Западна Европа. Полша получава газ именно по тези два маршрута.
България също получава газ през Украйна.