Подпалиха офиса на първия чернокож депутат в Германия

04 май 2023, 23:30 часа • 1689 | прочитания

Първият чернокож депутат в Германия заяви, че офисите му са били обект на палеж след смъртни заплахи и изстрели срещу сградата през предишни години. „За щастие никой не е пострадал“, написа в Туитър Карамба Диаби, депутат от лявоцентристката Социалдемократическа партия (SPD).

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

„Този акт ме разстройва“, каза той и добави, че офисите му няма да работят известно време. Свидетели, алармирани от пламъците късно в сряда, задържаха мъж на местопроизшествието, а съдия разпореди той да бъде задържан. Според Диаби, германец от сенегалски произход, въпросният човек вече го е обиждал на расистка основа. „Ужасена съм, че е извършено ново, страхливо нападение срещу избирателния офис на моя колега от Бундестага“, каза Саския Ескен, съпредседател на ГСДП.

61-годишният Диаби е роден в Сенегал, но има германско гражданство от 2001 г. През 2020 г. той съобщи, че е получил смъртни заплахи от десни екстремисти, след като е открил дупки, които изглежда са били направени от пистолет за сачми в прозорец на неговия избирателен офис.

В Германия нараства безпокойството от нарастването на инцидентите срещу депутати - от словесни обиди и нападения до смъртни заплахи. Политическият климат се поляризира с нарастващата сила на крайната десница. През юни 2019 г. неонацистки активист уби политика Валтер Любке, престъпление, което шокира страната и подчерта нарастващата заплаха от десния екстремизъм. Консервативен политик, Любке защитаваше промигрантската политика на тогавашния канцлер Ангела Меркел.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

През януари прокурорите обвиниха петима германци в държавна измяна заради крайнодесен заговор за сваляне на правителството, включващ планове за отвличане на здравния министър. В отделно разследване полицията каза миналия декември, че е разкрила група от крайнодясна група - включваща бивш депутат и аристократ - за сваляне на правителството, предава БГНЕС. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес