Влошаващото се здраве сред децата под пет години в Обединеното кралство трябва спешно да се реши, казват експерти. Академията на медицинските науки подчертава това, което според тях това са "основни здравни проблеми" - смърт на бебета, затлъстяване и кариес, предаде BBC.
От академията твърдят, че обществото предава децата и проблемите ограничават тяхното бъдеще и увреждат икономическия просперитет. Правителството казва, че здравето на децата е приоритет. Говорителка информира, че са предприети действия „за подобряване на здравето на децата сега и в дългосрочен план.“ Това включва мерки за намаляване на захарта в детските храни и инвестиране в услуги за психично здраве и стоматология, добави тя.
На този фон академията, която представлява медицински учени и здравни изследователи в Обединеното кралство, посочи, че напредъкът в детското здраве е спрял през последните години.
Още: "Лекари в помощ на пациентите": Метаболитен синдром и бременност
От академията казват, че вината е пандемията и увеличените разходи за живот оказват особена вреда на хората, живеещи в по-бедни райони.
Докладът им посочва:
- Обединеното кралство е на 30-то място от 49 богати страни по детска смъртност.
- Едно от всеки пет деца не достига очакваното ниво на развитие на две години.
- Всеки пети е с наднормено тегло.
- Не се постигат целите за ваксиниране срещу болести като морбили.
- Всеки четвърти е засегнат от кариес на пет.
- Една на всеки пет жени се бори с психичното си здраве по време на или веднага след бременността.
- Замърсяването на въздуха е свързано с влошаване на астмата.
- Нарастващо търсене на услуги за детско психично здраве.
Докладът призовава за разработване на междуправителствена визия за справяне с проблемите и инвестиране в силите детското здравеопазване, включително здравните посетители. Авторът на доклада проф. Хелън Минис казва, че „Всяко дете има право на безопасно и здравословно детство. Срамно е, че Обединеното кралство не успява да осигури това.“ Според него „Науката е ясна – ние предаваме децата си". А колегата му автор проф. сър Андрю Полард казва, че е имало „ужасяващо влошаване на здравето на нашите деца“, което създава „мрачна перспектива за тяхното бъдеще“.
Още: Анализ: Близо 50% от българите нямат никаква физическа активност