Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Победителите във войната са чествали Деня на победата скромно, Путин направи култ от нея

09 май 2024, 17:41 часа • 3190 прочитания

Денят на победата 9 май е основният системополагащ мит на късния СССР, легендата за Великата победа на руснаците. Но непосредствените участници във Втората световна война, които победиха Нацистка Германия, са отбелязвали деня на победата доста скромно и чак Владимир Путин превърна тази дата в истински култ. Това пише украинският политик Олексий Арестович, който от извънщатен съветник на президента Зеленски се превърна в негов опонент.

Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км

Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)

В първите 20 години след войната датата почти не се отбелязва

Ето какво пише той в телеграм канала си:

През първите 20 следвоенни години е имало само един парад в чест на победата - на 24 юни 1945 г. След това е имало чествания само в юбилейните години 1965, 1975 и 1985 г.

Още: Путин: Няма да позволим никой да ни заплашва (ВИДЕА)

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Чак на 20-тата годишнина от победата над Нацистка Германия 9 май става вторият по значимост национален празник в Русия (след годишнината от Великата октомврийска социалистическа революция).

Леонид Брежнев е този, който въвежда военния парад на Червения площад, последван от тържествен прием в Кремълския дворец, както и обявява 9 май за неработен ден.

Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината

Нововъведенията - с определена цел

Едва от 1995 г. парадите стават ежегодно събитие - и не е без значение, че това се случва в разгара на Първата чеченска война. В същата година се приема федерален закон, с който Денят на победата е включен в списъка на "дните на военната слава на Русия". От 2008 г. в парада е включена военна техника, в това число и военни самолети, а от 2012 г. започват шествията на "Безсмъртният полк" (първото такова се провежда в град Томск).

Все по-отчаяно празнуване

"Както виждаме, колкото повече се отдалечаваме от Втората световна война, толкова по-отчаяно се празнува Денят на победата. Непосредствените победители отбелязваха датата много скромно, Брежнев обаче я превърна в култ, а Путин направи от култа още по-голям култ", пише Арестович.

Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: 10 хил. души ще участват на парада в Москва. Песков: Това е най-важният ни празник

И добавя: "По време на Втората световна война само 4% от територията на Руската федерация е окупирана, но "Денят на победата" вече се води Ден на славата на "руското оръжие".

От 1965 г. Денят на победата се използва като ключов елемент от вътрешната и външната държавна пропаганда на СССР/Руската федерация.

И светът доброволно го преглътна. Парадът в Москва през 2010 г. премина с участието на военни представители на съюзниците на Русия в антихитлеристката коалиция - Франция, Англия, САЩ и Полша.

И пак напомням, че по това време вече беше извършена втората чеченска провокация в Тузла, беше произнесена мюнхенската реч (речта на Путин на 43-тата международна конференция по сигурността през 2007 г., в която той нарече разширяването на НАТО заплаха за Русия - бел.ред.), Руската федерация вече бе преустановила и спазването на Договора за ограничаване на конвенционалните оръжия в Европа."

Още: Киев се е готвел за ядрен удар от Русия: Бивш говорител на Генералния щаб на Украйна

Основно от войната пострадаха украинците и беларусите, но руснаците се накичиха със славата на народа-победител

Арестович напомня, че основните народи, които "поеха тежестта на Втората световна война, бяха беларуският и украинският, както и други народи от Съветския съюз", но именно руснаците се накичиха със славата на "народ-победител" във войната.

Днес тази самозвана тяхна слава е "доста похабена, както се вижда от списъка на чуждестранните участници в парада в Москва" тази година, отбелязва той.

"Светът най-накрая се научи да разграничава в "Деня на победата" - Ден на паметта и Сянката на победата като инструмент на агресивната пропаганда, оправдаваща новия нацизъм", заключава Арестович.

Още: Слабото място на НАТО, което Путин ще пробие: Анализ на бивш съветник на Зеленски (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес