Военни инспектори от САЩ и Украйна ще изпълнят наблюдателен полет над Русия от 19 до 24 юли в рамките на договора за "Открито небе", съобщи руското военно министерство, предаде БГНЕС.
Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)
Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия
Съвместната мисия на САЩ и Украйна е от 19 до 24 юни. Наблюдателната мисия ще използва американския самолет ОС-135Б и летището на Хабаровск (Новый), се посочва във вестник "Красная звезда", който цитира началника на руския Център за намаляване на ядрената опасност Сергей Рижков.
По време на полета по съгласувания маршрут на борда ще летят и руски експерти, които ще контролират спазването на параметрите на полета и използването на предвидената в договора апаратура.
Руска инспекционна група планира от 18 до 3 юли два последователни наблюдателни полета с руски самолет Ту-154М Лк-1 над територията на САЩ от летището Травис в Калифорния и Макконъл в Канзас. Полетите над САЩ са съответно с дължина 4250 и 4800 км.
Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската
Още: Украйна отмъсти за убити от руснаците 59 души с ракета на погребение
Наскоро инспектори от Руската федерация проведоха наблюдателна мисия и над територията на България от Бургас. Тя продължи от 5 юни до 9 юни 2017 г също по Договора за установяване на режима „Открито небе“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)
Още: Ако Зеленски иска пак да е президент на Украйна: Как ще реагира съпругата му? (ВИДЕО)
Апаратурата на борда на тези самолети е сертифицирана по договорени международни стандарти и не може да се използва за скрито наблюдение, невключено в рамките на договореностите. Като правило полетите на Русия и страните от НАТО се провеждат на взаимна основа.
Договорът за въвеждане на режим "Открито небе" е подписан през 1992 година. В него участват 34 държави. Наблюдателните полети се осъществяват над териториите на Русия, САЩ, Канада и европейските страни. Основните задачи на "Открито небе" са развитие на прозрачността, съдействие на наблюдението, на изпълнението на договореностите в областта на контрола над оръжията, разширяване на възможностите за предотвратяване на кризисни ситуации в рамките на ОССЕ и други международни организации.