Военни инспектори от САЩ и Украйна ще изпълнят наблюдателен полет над Русия от 19 до 24 юли в рамките на договора за "Открито небе", съобщи руското военно министерство, предаде БГНЕС.
Още: Случайност или намек: Кого покани крал Чарлз III преди Тръмп
Още: Великденско "примирие": Скритите мотиви зад поредната голяма лъжа на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Съвместната мисия на САЩ и Украйна е от 19 до 24 юни. Наблюдателната мисия ще използва американския самолет ОС-135Б и летището на Хабаровск (Новый), се посочва във вестник "Красная звезда", който цитира началника на руския Център за намаляване на ядрената опасност Сергей Рижков.
По време на полета по съгласувания маршрут на борда ще летят и руски експерти, които ще контролират спазването на параметрите на полета и използването на предвидената в договора апаратура.
Руска инспекционна група планира от 18 до 3 юли два последователни наблюдателни полета с руски самолет Ту-154М Лк-1 над територията на САЩ от летището Травис в Калифорния и Макконъл в Канзас. Полетите над САЩ са съответно с дължина 4250 и 4800 км.
Още: Стрелба и загинали в навечерието на Великден (ВИДЕО)
Още: Истинската причина крал Чарлз III да не иска да вижда сина си принц Хари
Наскоро инспектори от Руската федерация проведоха наблюдателна мисия и над територията на България от Бургас. Тя продължи от 5 юни до 9 юни 2017 г също по Договора за установяване на режима „Открито небе“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 30 часа пауза?: Отговорът на Украйна на великденското примирие на Путин
Още: Великденско примирие в Украйна: Почти, но и друг път (ВИДЕО)
Апаратурата на борда на тези самолети е сертифицирана по договорени международни стандарти и не може да се използва за скрито наблюдение, невключено в рамките на договореностите. Като правило полетите на Русия и страните от НАТО се провеждат на взаимна основа.
Договорът за въвеждане на режим "Открито небе" е подписан през 1992 година. В него участват 34 държави. Наблюдателните полети се осъществяват над териториите на Русия, САЩ, Канада и европейските страни. Основните задачи на "Открито небе" са развитие на прозрачността, съдействие на наблюдението, на изпълнението на договореностите в областта на контрола над оръжията, разширяване на възможностите за предотвратяване на кризисни ситуации в рамките на ОССЕ и други международни организации.