Лоши новини за руските пълномощници в окупирания град Енергодар, Запорожка област. На 28 август е имало взрив след операция на местното съпротивително движение, координирана от Главното разузнавателно управление на Украйна (ГУР).
Още: Убийството на руския генерал в Подмосковието - отмъщение на Украйна за Суми? (СНИМКИ)
Още: Задържаха 210 души при операции срещу "Ислямска държава" (ВИДЕО)
Удар с дрон по кадировци
Става въпрос за удар с дрон, при който е повредена импровизираната "казарма" на руското гвардейско подразделение за борба с безредиците "Ахмат-1". Това е отрядът на чеченския лидер Рамзан Кадиров.
След окупацията на града кадировците завземат и преустройват за своите нужди сградата на ул. "Будивелников" 46, където се е намирал местният клон на една от украинските банки.
Още: Украйна опита атака по военно летище - "тревата малко се подпали": Ще има ли нов голям удар?
Още: Хвани единия, удари другия: Фицо и Орбан се срещат в понеделник, ето какво ще обсъждат
Още: "Украинците не получават нищо": Борис Джонсън разкритикува мирния план на Тръмп
Щетите
В 09:50 ч. на посочения адрес е избухнала експлозия. В резултат на това е пострадал персоналът и паркираните в двора автомобили, съобщава ГУР. В помещението е възникнал пожар. На мястото на инцидента са пристигнали пожарни екипи и линейки.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп продава мирен план за Украйна. Но никой не го купува
Още: Русия в действие: Наръчник по саботаж от ГРУ (ВИДЕО И СНИМКИ)
Още: Операция "Топ Гън": Ударихме руска база в Крим, казват украинските спецчасти
В момента информацията за броя на загиналите и ранените кадировци се уточнява. Няма жертви или пострадали сред цивилното население.
След поредицата от експлозии окупаторите спешно евакуираха местната военно-гражданска администрация. В момента в Енергодар се извършват проверки и достъпът до интернет е ограничен, добавят още от украинското разузнаване.
Още: Der Spiegel: Това не е мирен план, а план за ескалация на войната
Още: Франция се пази от руски шпиони
Ето видеокадри от удара с дрон:
Руската версия за случилото се е малко по-различна - ударена била сграда на партия "Единна Русия". Това е партията на Владимир Путин - режимът му се готви да прави местни избори в окупираните части на четирите украински области (Запорожка, Херсонска, Донецка и Луганска) в началото на септември:
The Armed Forces of #Ukraine attacked the office of the party "United Russia" building in #Enerhodar with kamikaze drones
— NEXTA (@nexta_tv) August 29, 2023
This is reported by #Russian media. pic.twitter.com/hpI0smdAQG
Мястото на удара е т.нар. сграда на гражданско-военната администрация на Енергодар - става въпрос за руската окупационна власт: