Папа Франциск призна, че неотдавнашните му коментари за Русия, които бяха изтълкувани най-вече от Украйна като възхвала на московския империализъм, са били зле формулирани, и заяви, че намерението му е било да напомни на младите руснаци за голямото културно наследство, а не за политическото, съобщи „TVP World”.
"Вярно е, че не мислех за империализма, когато казах, че говоря за култура, а предаването на културата никога не е империалистическо. Човек винаги трябва да води диалог. Аз мислех за това. Вярно е, че има някои империализми, които искат да наложат собствените си идеологии. И аз ще спра дотук. Когато културата се дестилира и се превръща в идеология, се получава отрова", каза главата на католическата църква.
Още: Революция с проблеми? Промените на папа Франциск в църквата
"Мислим за света на литературата, на музиката, чак до Достоевски, който ни говори за зрял хуманизъм, той пренесе този хуманизъм, който се разви в изкуството, в литературата. Това е втората част по темата за наследството", добави той, цитиран от БГНЕС.
Още: Папата се притесни от изкуствения интелект
Говорейки пред репортери на борда на самолета, връщащ се от Монголия, папа Франциск каза също, че иска да увери Китай, с който Ватиканът има трудни отношения, че Католическата църква няма скрити мотиви и не трябва да бъде разглеждана като чужда сила. "Лично аз изпитвам голямо възхищение от китайския народ", подчерта папа Франциск.
Следете развитието на войната в Украйна тук