Пореден военен сблъсък в Нагорни Карабах между Армения и Азербайджан, с взаимни обвинения кой е виновен в случая.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че азербайджанските въоръжени сили са предприели офанзива в посока Нагорни Карабах. Според информацията на арменското външно министерство, азербайджанската армия бомбардира населени места, включително столицата на непризнатата република Степанакерт, пише БГНЕС.
Същевременно азербайджанското министерство на отбраната твърди, че арменски сепаратисти са започнали офанзива, с интензивен обстрел на позициите на азербайджанската армия. Баку съобщава за жертви, включително цивилни.
Междувременно Турция официално подкрепи Азербайджан. Анкара подкрепя Баку и осъжда последните действия на Армения в Азербайджан. Това заяви официалният представител на президента на Турция Ибрахим Калин.
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
"Ние категорично осъждаме нападението на Армения срещу Азербайджан. Армения наруши прекратяването на огъня, като атакува цивилни селища и за пореден път демонстрира, че се противопоставя на мира и стабилността. Международната общност трябва незабавно да спре тези опасни провокации", написа той на страницата си в Twitter.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Говорителят на Тайип Ердоган също добави, че Анкара подкрепя Баку "в светлината на тези атаки".
Конфликтът между Баку и Ереван започна през февруари 1988 г., когато автономен регион Нагорни Карабах обяви отделянето си от Азербайджанската СССР. По време на въоръжения конфликт 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и седем съседни региона. От 1992 г. се водят преговори за мирно уреждане на конфликта в рамките на Минската група на ОССЕ, която се председателства от Русия, САЩ и Франция.
Какви са позициите на двете държави, научете ТУК и ТУК!
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение