Около 12:20 ч. във вторник, 15 август, части на азербайджанската армия са открили огън по наблюдателите на Европейския съюз, които са патрулирали в района на село Верин Шоржа в арменската провинция Гегаркуник. Това съобщи Министерството на отбраната на Армения.
От огнестрелно оръжие е било стреляно по автомобила на мисионерите на ЕС, добавя ведомството в обвинението си спрямо Азербайджан. От Баку обаче отрекоха.
ОЩЕ: Азербайджан отрече за стрелбата в Армения, ЕС се оплете в позицията си
Няма пострадали или жертви, гласи информацията на арменското военно ведомство. Същото твърдят и от Азербайджан, както и от мисията на ЕС.
Поредно обвинение в стрелба
Ден по-рано арменските власти обвиниха Азербайджан в стрелба в същия район, но по постове на арменците. "На 14 август, около 19:50 ч., частите на азербайджанските въоръжени сили откриват огън със стрелково оръжие по арменските бойни постове в близост до Верин Шоржа, в резултат на което е ранен военнослужещият С. Д. Здравословното състояние на ранения се оценява като критично", гласеше съобщението от вчера.
ОЩЕ: Познат сценарий на Кремъл: Какво стои зад доклада за "геноцида" в Карабах?
Тогава от Баку отвърнаха така: "Частите на арменските въоръжени сили с подкрепата на огневи позиции, разположени в посока на селището Юхари Шоржа в района на Басаркечар, се опитаха да извършат инженерни работи с цел саботаж пред позициите на азербайджанската армия, разположени в посока на селището Моллабайрамли в района на Кълбаджар.
Частите на азербайджанската армия предприеха спешни мерки, за да спрат незабавно извършваните работи и да неутрализират оръжейните установки", написаха от военното министерство на Азербайджан.
ОЩЕ: Мир в Нагорни Карабах: Армения се кланя на руския цар, Азербайджан - не
Какво става в Нагорни Карабах?
Рискът от война между Армения и Азербайджан заради спорния регион Нагорни Карабах остава реален. Това заяви и арменският премиер Никол Пашинян в края на миналия месец.
Той обвини Баку в "геноцид" в отцепническия, населен с арменци регион. Русия опита да се позиционира като миротворец в региона, пращайки там свои "мироопазващи сили", но те претърпяха пълен провал. Европейският съюз и САЩ поеха неотдавна инициативата да сближат двете държави.
„Докато не е подписан мирен договор и такъв не е ратифициран от парламентите на двете страни, разбира се, нова война с Азербайджан е много вероятна“, каза Пашинян пред АФП.
ОЩЕ: Има ли риск от нова война между Армения и Азербайджан?