Петимата най-богати хора в света са увеличили състоянието си повече от два пъти от 2020 г. насам, съобщи благотворителната организация Oxfam на 15 януари, като призова държавите да се противопоставят на натиска на ултрабогатите върху данъчните политики.
В доклада на благотворителната организация, публикуван в момент, когато световният елит се събира на Световния икономически форум в Давос тази седмица, се посочва, че богатството на петимата е нараснало от 405 млрд. долара през 2020 г. до 869 млрд. долара през миналата година.
Въпреки това от 2020 г. насам близо пет милиарда души по света са обеднели, твърди Oxfam.
Милиардерите днес са с 3,3 млрд. долара по-богати, отколкото са били през 2020 г., въпреки многото кризи, опустошили световната икономика от началото на това десетилетие, включително пандемията от Ковид.
Годишният доклад на Oxfam за неравенството в света традиционно се публикува непосредствено преди откриването на форума в швейцарския алпийски курорт.
Благотворителната организация изрази загриженост относно нарастващото неравенство в световен мащаб, тъй като най-богатите хора и компании натрупват по-голямо богатство благодарение на нарастващите цени на акциите, но и на значително по-голямата си власт.
"Корпоративната власт се използва за стимулиране на неравенството: чрез притискане на работниците и обогатяване на богатите акционери, избягване на данъци и приватизиране на държавата", заявиха от Oxfam.
Oxfam заяви, че държавите са предали властта на монополите, позволявайки на корпорациите да влияят върху заплатите на хората, цените на храните и лекарствата, до които хората имат достъп.
"В целия свят представителите на частния сектор неуморно настояват за по-ниски ставки, повече вратички, по-малко прозрачност и други мерки, целящи да позволят на компаниите да внасят възможно най-малко в държавната хазна", допълват от Оксфам.
Благотворителната организация заяви, че благодарение на интензивното лобиране при формирането на данъчната политика корпорациите са успели да плащат по-ниски корпоративни данъци, като по този начин са лишили правителствата от средства, които биха могли да бъдат използвани за финансова подкрепа на най-бедните в обществото. Корпоративните данъци в страните от ОИСР са намалели значително - от 48% през 1980 г. до 23,1% през 2022 г., отбелязва Oxfam.За да се справи с дисбаланса, Oxfam призова за данък върху богатството на милионерите и милиардерите в света, който според нея може да донесе 1,8 трилиона долара всяка година. Благотворителната организация също така призова за ограничаване на заплатите на изпълнителните директори на големите корпорации и за премахване на частните монополи, пише БГНЕС.
ОЩЕ: 4 зодиакални знака, които са родени да бъдат богати