Парламентът одобри законопроект на Обединеното кралство, забраняващ износа на живи животни за клане, като активистите го обявиха за знаков момент за хуманното отношение към животните.
Досега беше война
Активистите призовават за тази забрана от десетилетия. През 1995 г. една от участничките в кампанията беше смазана до смърт от камион, докато протестираше срещу износа на живи телета за телешко месо.
Управляващите британски консерватори за първи път предложиха забраната през 2017 г. и я изтъкнаха като предимство на Брекзит, тъй като търговските правила на Европейския съюз не позволяват на държавите членки да забраняват износа на живи животни за други държави от блока. Още: Страховита гледка: Повече от 50 мъртви животни бяха изхвърлени пред магазин в Хемпшир
Кои животни са пощадени?
Законопроектът за хуманно отношение към животните (износ на добитък) забранява износа на говеда, кози, свине и коне за клане, както и угояването им за клане.
Той има за цел да подобри хуманното отношение към животните в селското стопанство, като сложи край на дългите и тежки пътувания до други страни, по време на които животните могат да страдат от пренаселеност, изтощение, дехидратация и стрес. Още: Не са самотни: Кравите имат най-добри приятели
Чака се кралската дума
Неизбираемата горна камара на британския парламент, Камарата на лордовете, прие законопроекта, което означава, че сега той ще бъде одобрен от краля, преди да стане закон.
Ема Славински, директор на отдел "Политика, превенция и кампании" в благотворителната организация за животни RSPCA, определи това като "изключително постижение", за което активистите са водили борба в продължение на 50 години.