Жителите на италианския остров Лампедуза излязоха на протест срещу прииждането на мигранти от Африка. Над 400 местни жители се събраха на търговското пристанище по обед днес, за да изразят недоволството си от продължаващия приток на хора, които бяха спасени от кораби и лодки в Средиземноморието и настанени на острова, предаде БНТ.
Рано тази сутрин лодки на италианската брегова охрана спасиха около 450 мигранти, които бяха в беда в морето на около четири морски мили от Лампедуза. Спасените хора бяха откарани в търговското пристанище на острова. Властите отбелязват, че местният бежански център първоначално е проектиран да приеме 95 души, но в момента е домакин на около 1 500 бежанци. "Лампедуза вече не може да бъде в такава ситуация. Или правителството предприема незабавни действия, или целият остров ще стачкува. Вече не мога да контролирам настоящата извънредна ситуация. Самата администрация ще обяви стачка и ние ще затворим всичко", закани се кметът на Лампедуза Тото Мартело. Де факто той е лидер на стачката.
По-рано беше съобщено, че над 250 души, взети от кораба "Луиз Мишел", финансиран от британския уличен художник Банкси, също са били отведени от италианската брегова охрана в Лампедуза.
Губернаторът на остров Сицилия Нело Музумечи влезе в пряк сблъсък с правителството, което издаде заповед за освобождаване на всички временни центрове за настаняване на мигранти заради страха от разпространение на коронавируса. Тази заповед беше оспорена от правителството в административен съд.
Според Министерството на вътрешните работи от юли 2019 г. до август тази година потокът от мигранти, пристигащи по море, се е увеличил със 150% в сравнение със същия период на предходната година. Тогава в резултат на забраната корабите с мигранти на борда да влизат в италианските пристанища, притокът на бежанци бе практически спрян. Броят на мигрантите, пристигащи по море от началото на тази година, е достигнал почти 18 000 и е близо до данните за 2018 г., когато през същия период в Италия са пристигнали малко под 20 000 души. През 2019 г. общо 4900 хиляди бежанци прекрачиха границата на Италия.