В рядък момент на международно съгласие десетки държави, присъстващи на дебат в Съвета по правата на човека на ООН относно тревожното нарастване на религиозната омраза, осъдиха липсата на толерантност към убежденията на другите. Това е довело до подбуждане на дискриминация, враждебност и насилие, предаде ВОА.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Дебатът беше предизвикан от изгарянето на Корана от иракски бежанец на 28 юни пред джамия в Стокхолм, Швеция. Актът, който съвпадна с мюсюлманския празник Курбан байрам, беше широко осъден от ислямските и други страни по света, допълва БГНЕС.
"Тези и други инциденти изглежда са създадени, за да се изрази презрение и да се разпали гняв; да се вбият клинове между хората; и да се провокира трансформирането на различията в гледните точки в омраза и може би в насилие", заяви Фолкер Тюрк, върховен комисар на ООН за правата на човека, който започна дебата с пламенен призив към хората с всякакви убеждения да "действат с уважение към другите".
Тюрк отбеляза още, че "свободата на словото е основно човешко право и ограничаването на какъвто и да е вид изказване или изразяване трябва "да остане изключение - особено след като законите, ограничаващи словото, често се използват неправомерно от управляващите, включително за потискане на дебати по критични въпроси".
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Приканвайки хората да се пазят от злоупотреба със свободата на словото, той заяви, че всяка държава трябва да забрани "пропагандирането на омраза, което представлява подстрекаване към насилие, дискриминация и враждебност".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Знаете ли колко са религиите в България?