В рядък момент на международно съгласие десетки държави, присъстващи на дебат в Съвета по правата на човека на ООН относно тревожното нарастване на религиозната омраза, осъдиха липсата на толерантност към убежденията на другите. Това е довело до подбуждане на дискриминация, враждебност и насилие, предаде ВОА.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Дебатът беше предизвикан от изгарянето на Корана от иракски бежанец на 28 юни пред джамия в Стокхолм, Швеция. Актът, който съвпадна с мюсюлманския празник Курбан байрам, беше широко осъден от ислямските и други страни по света, допълва БГНЕС.
"Тези и други инциденти изглежда са създадени, за да се изрази презрение и да се разпали гняв; да се вбият клинове между хората; и да се провокира трансформирането на различията в гледните точки в омраза и може би в насилие", заяви Фолкер Тюрк, върховен комисар на ООН за правата на човека, който започна дебата с пламенен призив към хората с всякакви убеждения да "действат с уважение към другите".
Тюрк отбеляза още, че "свободата на словото е основно човешко право и ограничаването на какъвто и да е вид изказване или изразяване трябва "да остане изключение - особено след като законите, ограничаващи словото, често се използват неправомерно от управляващите, включително за потискане на дебати по критични въпроси".
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Приканвайки хората да се пазят от злоупотреба със свободата на словото, той заяви, че всяка държава трябва да забрани "пропагандирането на омраза, което представлява подстрекаване към насилие, дискриминация и враждебност".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Знаете ли колко са религиите в България?