Разследващият екип на военни престъпления към ООН обяви, че има доказателства, че сирийските правителствени сили са извършили атаката с химическо оръжие през април т.г., при която загинаха десетки хора в сирийското селище Хан Шейхун.
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
Това е първият доклад на анкетната комисия на ООН, който официално хвърля вината за атаката върху Дамаск.
Разследващите съобщават, че са събрали „обстойна информация”, която сочи, че Дамаск стои зад ужасяващото нападение с газ зарин на 4 април в Хан Шейхун, отнело живота на 83 души.
Припомняме, че на 2 май т.г. правозащитната организация Human Rights Watch (HRW) излезе с доклад, в който се казваше, че на мястото на химическата атака в сирийския град Хан Шейхун са открити отломки от авиобомба – съветско производство, идентифицирана като ХБ-250. Докладът на Human Rights Watch доказва предишните твърдения за използване на зарин в химическата атака в Хан Шейхун.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Информацията за новите открития бе представена в доклад от 48 страници на организацията, който съдържа данни за последните случаи на използване на химически вещества в Сирия от ноември 2016 г. до датата на публикуването му. В отчета се привеждат предоставени от над 60 души очевидци снимки на мястото на падането на бомбата и нейните осколки, а така също и музейна снимка на съветска авиационна бомба, предназначена за употреба със зарин. Правозащитниците посочват редица сходства на ХБ-250 или по-тежкия ѝ вариант ХБ-500, в това число капака на отверстието за напълване с отровното вещество, а така също и характерните зелени черти в горната част на бомбата, които са едва различими на снимката от мястото на инцидента.
"Това са материали от открити източници, проверени са от експерти. Твърдо сме убедени, че правилно сме идентифицирали съветска авиобомба", категоричен е изпълнителния директор на Human Rights Watch Кенет Рот. Той допълва, че "няма представа откъде се е взело оръжието... очевидно е съветско производство". По данни на организацията според едно от първите свидетелства около кратера, направен от бомбата след експлозията, по асфалта е имало течност, а заринът при температура, близка до стайната, е в течно състояние. Свидетелите разказват, че военен самолет е прелетял два пъти над града около 6:45 часа сутринта, местно време на 4 април. Самолетът е пуснал бомба, която е паднала в близост до централната пекарна по време на първото прелитане. Няколко души съобщават, че не са чули експлозия, но са видели на мястото да се издигат дим и прах. Те видели и ранените вследствие на първата бомба. Няколко минути по-късно самолетът е пуснал три или четири бомби, чиято експлозия е била чута.
Тогава авторите на доклада заявиха, че силите на сирийския президент Башар Асад системно прилагат химическо оръжие чрез използването на самолети, които пускат бомби с неврнопаралитичен газ, хеликоптери за пускането на бомби с хлор и обстрели от земята.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Human Rights Watch напомни, че действията на сирийското правителство може да бъдат квалифицирани като престъпление срещу човечеството и призовава Съвета за сигурност на ООН да приеме резолюция, която да задължи всички страни по сирийския конфликт да съдействат за разследването на химическите атаки. Human Rights Watch обобщи, че жертвите на атаката са 92 души, 30 от които деца, а според медиците стотици хора са били ранени.