Руски държавни служители са извършили сериозни нарушения, включително изтезания, на полуостров Крим, се казва в разпространен доклад на ООН. В документа се предупреждава, че положението с човешките права на анексирания полуостров „значително се е влошило” след окупирането му от Москва.
В последния си доклад агенцията на ООН по правата на човека посочва, че след анексирането на черноморския полуостров през март 2014 Русия е започнала мащабни репресии срещу украинските институции и украинската култура.
Докладът открива доказателства за „тежки нарушения на човешките права като произволни арести и задържания, принудителни изчезвания на хора, малтретиране и изтезания и за поне една необоснована съдебно екзекуция”.
В доклада върховният комисар на ООН по правата на човека призовава Москва да изпълнява задълженията си на окупационна сила и настоява за разследване на всички случаи на предполагаеми изтезания, отвличания и убийства, в които са замесени членове на руските сили за сигурност и на кримската самоотбрана, информира БГНЕС.
„Налице е спешна необходимост от отчетност за нарушенията и на злоупотребите с човешките права, както и за осигуряване на обезщетения на жертвите”, заяви комисарят на ООН по правата на човека Зейд Раад ал Хусейн.
Основният автор на доклада Фиона Фрейзър каза пред репортери в Женева, че „липсата на безпристрастност на съдебната власт” означава, че съдебната система не дава надежда на онези, чиито права са били потъпкани”.
Хиляди затворници са прехвърляни незаконно от Крим в руски затвори, се казва в доклада и се добавя, че поне трима задържани са починали след като не са получили медицинска помощ. Докладът критикува решението на Москва да замени украинските закони в Крим с руски и това, че принуждава хората да станат руски граждани.
Държавните служители трябва да се откажат от украинско гражданство, за да не бъдат уволнени, а кримски жители, които не отговарят на изискванията да бъдат приети за руснаци, са лишавани от основни граждански права. Десетки хиляди души са станали чужденци и заради това се сблъскват с огромни трудности”, посочи Фрейзър.
Тя обясни, че такива хора не могат да притежават земеделска земя, да гласуват и да бъдат избирани, да регистрират религиозна общност, да искат разрешение за провеждане на публични прояви, да заемат длъжности в държавната администрация и дори да регистрират колата си.
Фрейзър съобщи, че в Крим вече почти не се преподава на украински. Служителите на ООН не са били допуснати на полуострова, затова докладът им се базира на интервюта, правени от Украйна в периода 22 февруари 2014–12 септември 2017.